Absolwenci studiów Europa Master odebrali dyplomy

15 absolwentów ósmej edycji studiów Europa Master odebrało dyplomy ukończenia trzech uczelni: Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu w Moguncji i Uniwersytetu Burgundzkiego w Dijon. Dyplomatorium odbyło się 10 grudnia 2022 r. w Collegium Civitas UO.

– To było wyjątkowe wydarzenie, bo studia Europa Master są niezwykłe – mówił prorektor ds. nauki Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Jacek Lipok. – Proszę sobie wyobrazić młodych ludzi z różnych krajów, którzy studiują razem przez dwa lata na trzech uczelniach: po jednym semestrze w Opolu, Moguncji w Niemczech i Dijon we Francji. A w ostatnim semestrze wybierają jedną z tych uczelni, by napisać i obronić tam pracę. Odbywają też wówczas obowiązkowe praktyki, które realizują m.in. w instytucjach Unii Europejskiej czy placówkach dyplomatycznych To jest absolutnie unikatowa możliwość. Młodzi ludzie, którzy wybierają tę ścieżkę kształcenia, są przyszłością Europy.

Europa Master to trójstronny program studiów magisterskich, które dotyczą integracji europejskiej. Studia realizowane są przez trzy partnerskie uczelnie: Uniwersytet OpolskiUniwersytet Jana Gutenberga w Moguncji oraz Uniwersytet Burgundzki w Dijon. Trwają cztery semestry i kończą się uzyskaniem dyplomów wszystkich trzech uczelni.

– Pierwszy nabór na te studia odbył się w roku akademickim 2013-2014. W tym roku trwa ich dziesiąta edycja. A podczas uroczystego dyplomatorium, w którym wzięli udział przedstawiciele wszystkich trzech uczelni partnerskich, wręczyliśmy dyplomy ukończenia ósmej edycji Europa Master – wyjaśnia dr hab. Joanna Kulska, prof. UOdyrektor studiów Europa Master po stronie UO. – Przez wszystkie lata realizacji tych studiów dyplomy ich ukończenia otrzymało już prawie 120 studentów z ponad dwudziestu krajów świata. Co ciekawe, ich uczestnicy cenią sobie nie tylko możliwość uzyskania dyplomów trzech uczelni, ale przede wszystkim ich międzynarodowy charakter, unikatowość, interdyscyplinarność, międzykulturowość czy wielojęzyczność – dodaje dr hab. Joanna Kulska, prof. UO.

Jedną z absolwentek programu Europa Master, która odebrała dyplomy trzech uczelni 10 grudnia 2022 r. w Opolu, była Valeria Gavoaza z Rumunii. – Podczas studiów licencjackich brałam dwukrotnie udział w programie Erasmus i uznałam, że studiowanie w różnych krajach jest bardzo interesujące i wzbogacające. Dlatego zdecydowałam się także na te studia – relacjonowała. – Największe atuty tego programu to możliwość doskonalenia znajomości języków obcych, poznawania fantastycznych ludzi z różnych krajów i przystosowania się do nowego środowiska, nowego kraju. Bardzo podobała mi się też możliwość połączenia dwóch kierunków: politologii i prawa europejskiego.

Valeria do lutego 2023 r. odbywa staż w Komisji Europejskiej w Brukseli. – Potem myślę o powrocie do Rumunii, aby pracować z rumuńskim ministerstwie spraw zagranicznych. Da mi to możliwość podróżowania i wykorzystania w praktyce wiedzy, którą zdobyłam podczas programu Europa Master – zapowiada.

Ninaka Berdzenishvili z Gruzji, kolejna absolwentka ósmej edycji programu Europa Master, studia licencjackie na kierunku stosunki międzynarodowe ukończyła w swoim kraju. Potem studiowała w Dijon. – Tam dowiedziałam się o Europa Master i uznałam, że te studia dają niesamowite możliwości – mówi. – To było jedno z najwspanialszych doświadczeń w moim życiu. Wszyscy profesorowie byli dla mnie przemili i poznałam niesamowitych ludzi, kolegów z programu, którzy stali się moją rodziną. Zdobyłam też bardzo cenne doświadczenie życia w krajach, w których wcześniej nie mieszkałam. A co do samych studiów, to poza wiedzą, którą na nich zdobyłam, dowiedziałam się też jak prowadzić badania naukowe. Teraz chciałabym kontynuować studia na poziomie doktoranckim.

Wręczenie dyplomów studentom ósmej edycji programu Europa Master było ostatnim z trzydniowych wydarzeń, zorganizowanych przez Instytut Nauk o Polityce i Administracji UO w ramach tegorocznego dyplomatorium. Dzień wcześniej, 9 grudnia 2022 r., odbyły się warsztaty na temat międzykulturowości i europejskości, zorganizowane w ramach sojuszu FORTHEMUniwersytet Opolski współpracuje w tym sojuszu z ośmioma innymi europejskimi uczelniami: Uniwersytetem Jana Gutenberga w Moguncji, Uniwersytetem Burgundzki w Dijon, Uniwersytetem w Jyvaskyla, Uniwersytetem w Palermo, Uniwersytetem Łotewskim, Uniwersytetem w Walencji, Uniwersytetem w Agder i Uniwersytetem Luciana Blagi w Sibiu.

– Tegoroczne dyplomatorium i wszystkie zorganizowane w jego ramach wydarzenia to zwieńczenie dziesięcioletniej współpracy w ramach programu Europa Master, a także współpracy wypracowanej w oparciu o doświadczenia i relacje z tego programu w sojuszu FORTHEM – podsumowuje dr Barbara Curyło z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UO, koordynator FORTHEM w Opolu. – Studia Europa Master są bardzo wieloaspektowe w sensie naukowym. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu studiów europejskich, poznają instytucje unijne, prawo unijne, ale też specyfikę i funkcjonowanie państw, w których te studia odbywają. Podróżują, pogłębiają znajomość różnych kultur, umiejętność rozumienia tych kultur i zdobywają bardzo pożądane umiejętności z zakresu funkcjonowania w środowisku międzynarodowym. Jest to coś unikatowego. Potwierdzają to ich opinie. Absolwenci, a z większością z nich jesteśmy w kontakcie, często powtarzają, że choć istnieje wiele programów studiów o charakterze międzynarodowym, to te realizowane w ramach Europa Master w swej istocie są międzynarodowe.

W ramach tegorocznego dyplomatorium Europa Master 8 grudnia 2022 r. w Sali Senatu UO zorganizowany został też wykład prof. dr Ruth Zimmerling z Uniwersytetu w Moguncji. Odbył się on w ramach Złotej Serii Wykładów Otwartych UO. Zatytułowany był „Democracy and Truth: Where Science and Politics Meet”. Relację z wykładu można przeczytać TUTAJ.

Galeria zdjęć z dyplomatorium oraz warsztatów FORTHEM znajduje się TUTAJ.

Relację filmową z dyplomatorium można obejrzeć TUTAJ.

Udostępnij post

Skip to content