Wydarzenia

9 maja, 2025

Wybory młodych i przestępczość socjalna na radarze naukowców. Opole gospodarzem debaty pod auspicjami PAN

Co motywuje młodych ludzi do wyboru kierunku studiów? Jakie są ich plany zawodowe i co przeszkadza im w ich realizacji? I kiedy wsparcie społeczne przestaje być pomocą, a zaczyna przypominać nadużycie? Na te pytania odpowiedzą eksperci i badacze z całej Polski podczas Seminarium naukowego Sekcji Regionalnych Badań Społecznych Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN, które odbędzie się 9 maja br. na Uniwersytecie Opolskim.

Wydarzenie nie tylko pobudzi do dyskusji naukowców, ale – co ważniejsze – skoncentruje się na tematach, które realnie wpływają na życie tysięcy młodych ludzi w regionie. Podczas seminarium zaprezentowane zostaną wyniki badań prowadzonych w trzech ośrodkach akademickich Śląska – na Uniwersytecie Opolskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach oraz Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu – w latach 2016–2024. Ich głównym celem było zrozumienie motywów wyboru studiów i aktywności zawodowej studentów regionu. To wiedza, która może być bezcenna nie tylko dla uczelni, ale też dla samorządów, pracodawców i decydentów.

W drugiej części spotkania zaprezentowana zostanie nowa inicjatywa badawcza Sekcji – analiza zjawiska przestępczości socjalnej, czyli społecznych aspektów nadużyć wobec systemu pomocy społecznej. To rzadko poruszany, acz bardzo aktualny temat, zwłaszcza w kontekście trwającej dyskusji o roli i granicach wsparcia publicznego.

Seminarium towarzyszy wyjazdowemu posiedzeniu Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN, które potrwa w Opolu od 8 do 9 maja. To prestiżowe grono ekspertów będzie debatować nad najważniejszymi wyzwaniami dla krajowej polityki społecznej – od demografii, przez edukację, ubezpieczenia społeczne po przyszłość rynku pracy. Do miasta przyjadą wybitni eksperci. Swój udział w spotkaniu potwierdzili m.in.: prof. Gertruda Uścińska, przewodnicząca KNoPiPS PAN i była prezes ZUS, prof. Eugeniusz Kwiatkowski, prof. Zenon Wiśniewski, prof. Marta Juchnowicz, prof. Piotr Błędowski, czy prof. Aleksy Pocztowski.

Wydarzenie otworzą m.in. dr hab. inż. Rafał Matwiejczuk, prof. UO, prorektor ds. rozwoju i finansów UO, prof. Gertruda Uścińska oraz dr Bartosz Chorkowy, dziekan Wydziału Ekonomicznego UO. Organizatorem wydarzenia jest Uniwersytet Opolski, a za jego przygotowanie odpowiada zespół pod kierunkiem dr hab. Agaty Zagórowskiej, prof. UO, przewodniczącej Sekcji Regionalnych Badań Społecznych KNoPiPS PAN.


PROGRAM – 9 maja 2025 (piątek), Uniwersytet Opolski, Sala Senatu, Collegium Maius

10:00–10:15 – Uroczyste powitanie:

  • Prorektor ds. rozwoju i finansów UO, dr hab. inż. Rafał Matwiejczuk, prof. UO
  • Przewodnicząca KNoPiPS PAN, prof. dr hab. Gertruda Uścińska
  • Dziekan Wydziału Ekonomicznego UO, dr Bartosz Chorkowy

10:15–11:30 – Seminarium naukowe Sekcji Regionalnych Badań Społecznych KNoPiPS PAN:

  • Wprowadzenie: dr hab. Agata Zagórowska, prof. UO
  • Prezentacja wyników badań 2016–2024:
    dr hab. Dominika Malchar-Michalska, prof. UO;
    dr hab. Anna Skórska, prof. UE Katowice;
    dr hab. Anna Sączewska-Piotrowska, prof. UE Katowice;
    dr Jarosław Wąsowicz, UE Katowice;
    dr Katarzyna Sipurzyńska-Rudnicka, UE Wrocław;
    dr Wojciech Goleński, UO
  • Nowy kierunek badań – przestępczość socjalna:
    dr hab. Wojciech Koczur, prof. UE Katowice;
    dr Wojciech Goleński, UO;
    dr Marta Rostropowicz-Miśko, UO

11:30–11:45 – Przerwa kawowa
11:45–13:00 – Posiedzenie KNoPiPS PAN

Udostępnij post

Przejdź do treści