O tym, jak po II wojnie światowej wyglądały stosunki polsko-czechosłowackie, dyskutować będą naukowcy z Polski, Czech i Słowacji. Konferencja będzie oczywiście otwarta dla wszystkich, w tym dla młodzieży szkolnej. Wydarzenie, które zaplanowano na 23 i 24 maja 2025 roku, ugości Collegium Biotechnologicum przy ul. Kominka 6a.
Mowa będzie o zakończeniu i rezultatach II wojny światowej z perspektyw polskiej i czechosłowackiej, wizjach przyszłości Słowacji po wojnie, doświadczeniu wyzwolenia czeskich ziem w 1945 roku czy ówczesnym pograniczu polsko-czechosłowackim.
Uczestnicy konferencji porównają też sytuację kościołów w Polsce i w Czechosłowacji w latach 1945-1950. Omówią ponadto udział Wielkiej Brytanii w powojennych stosunkach polsko-czechosłowackich, badania nad historią Ziemi Kłodzkiej oraz wpływ układu monachijskiego (1938) na konflikty w Europie po II wojnie światowej.
Program wydarzenia obejmuje wprowadzenie do tematyki, referaty podejmujące różne szczegółowe jej aspekty, a także końcową dyskusję panelową. Organizatorzy przewidzieli też specjalny program dla młodzieży szkolnej. Spotkanie będzie otwarte dla pracowników naukowych, nauczycieli i wszystkich pozostałych osób zainteresowanych problematyką relacji polsko-czesko-słowackich.
Konferencję zorganizują: Uniwersytet Opolski, Polsko-Czeskie Towarzystwo Naukowe, Instytut Historyczny Akademii Nauk Republiki Czeskiej w Pradze, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Śląski w Opolu, Euroregion „Pradziad” i powiat prudnicki.
Rejestracja potrwa do 30 kwietnia 2025 roku.
PROGRAM KONFERENCJI
FORMULARZ REJESTRACYJNY