Wydarzenia

28 marca, 2025

„Rzeczy WSpaniałe” i „Entropia splotu” – obie wystawy już od 28 marca

Wystawę „Rzeczy WSpaniałe”, które stworzyły osoby studiujące na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, obejrzymy w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu. Stworzona przez Aleksandrę Gisges-Dalecką „Entropia splotu” znajdzie się natomiast w opolskiej Galerii -m-. Obie ekspozycje będą dostępne od 28 marca 2025 roku.

„Rzeczy WSpaniałe” to wystawa studentów i studentek z Akademickiego Koła Artystycznego. Chcą poprzez nią ukazać wspaniałości sztuki – jej wyjątkową zdolność do wyrażania piękna w sposób, który porusza intelektualnie i emocjonalnie. Piękno w sztuce nie musi być tradycyjne – może przybierać formy nieoczywiste, skłaniając odbiorcę do refleksji nad detalami, harmonią czy użyciem koloru.

Według autorów i autorek sztuka potrafi wywoływać silne emocje, zaskakiwać odbiorcę i przekraczać utarte schematy. Może wynikać z oryginalności formy, techniki lub tematu, czy też przesłania dzieła. To, co czyni ją wyjątkową, to sposób, w jaki zestawione dzieła oddziałują na odbiorcę, prowokując go, zaskakując i zmuszając do zadawania pytań. Są głosem w dyskusji o tym, co kształtuje nasze życie i sposób myślenia.

Prezentowana wystawa stanowi zbiór refleksji nad współczesnym światem, emocjami i społecznymi nierównościami. Każda z prac porusza różnorodne tematy – od grozy i fantastyki, przez krytykę konsumpcjonizmu i powierzchownego traktowania ważnych kwestii, aż po siłę kobiecości, osobiste wspomnienia i emocje. Zestawienie tej twórczości łączy istotne narracje – społeczne i osobiste.

Autorami prac, które znalazły się na wystawie „Rzeczy WSpaniałe”, są: Dmytro Borsuk, Julia Brodziak, Julia Chlebicka, Olimpia Hutnik, Karolina Kierat, Maria Kołodziej, Eliza Komorowska, Paweł Krzyżak, Tania Kyryliuk, Aleksandra Piekarska, Paulina Świtoń, Laura Uliczka, Rafał Zając i Małgorzata Żaba.

„Entropia splotu” to z kolei wystawa Aleksandry Gisges-Daleckiej – artystki, która specjalizuje się w tkactwie. Zbiór prac, które tam przedstawia, to opowieść o przekształcaniu chaosu w uporządkowaną strukturę – o napięciu pomiędzy bezładem i harmonią. Jej proces twórczy ukazany jest jako gra sił – od swobodnie splątanych nici po starannie skomponowaną całość, w której każdy element znajduje swoje miejsce.

Punktem wyjścia dla twórczych działań Aleksandry Gisges-Daleckiej są nieuporządkowane cząstki materii, które stopniowo układają się w spójne formy. Jej warsztat tkacki stanowi tu nie tylko narzędzie, ale wręcz fundament artystycznej wypowiedzi. Precyzja, dbałość o detal i mistrzowskie operowanie techniką nadają kompozycjom wyrazistość, a zastosowanie monochromatycznej gamy barwnej podkreśla strukturę i fakturę tworzonych przez artystkę tkanin.

Wystawa „Entropia splotu” to także eksperyment z formą – wyjście poza utarte schematy i poszukiwanie nowych środków wyrazu. Wytwarzane przez Aleksandrę Gisges-Dalecką obiekty balansują na granicy sztuki użytkowej i autonomicznych dzieł, niekiedy wchodząc w dialog z przestrzenią i ludzkim ciałem. Scenograficzny charakter niektórych prac przywodzi na myśl teatralne rekwizyty, budując atmosferę gry i interakcji z odbiorcą.

Bogactwo detali, wrażliwość na materię oraz subtelne poczucie humoru sprawiają, że całość nie tylko angażuje wizualnie, ale też zaprasza do osobistych interpretacji. „Entropia splotu” to podróż przez proces twórczy – od surowego materiału po formę pełną życia, od swobodnego ruchu nici po chwyconą w tkance chwilę.

„Rzeczy WSpaniałe”

miejsce:
Galeria Związku Polskich Artystów Plastyków (piętro I)
Krakowska 1, Opole

wernisaż:
28.03.2025 r., godz. 17.00

termin:
28.03-15.04.2025 r.

organizatorzy:
Akademickie Koło Artystyczne

„Entropia splotu”

miejsce:
Galeria -m-
ul. Powstańców Śląskich 19, Opole

wernisaż:
28.03.2025 r., godz. 18.00

termin:
28.03-24.04.2025 r.

kuratorka:
Julia Brodziak

Organizatorzy:
Wydział Sztuki UO
Miejskie Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu

Udostępnij post

Przejdź do treści