Już w najbliższy piątek, 25 kwietnia, Uniwersytet Opolski stanie się miejscem ogólnopolskiej debaty o przyszłości finansowej polskiego szkolnictwa wyższego. To właśnie tu odbędzie się posiedzenie Uniwersyteckiej Komisji Finansowej Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP).
Jak skutecznie finansować uczelnie wyższe, by mogły rozwijać się, konkurować z najlepszymi i jednocześnie zachować wysoką jakość kształcenia? W jaki sposób rozdysponowywać dostępne środki publiczne, by służyły one zarówno rozwojowi nauki, jak i stabilności instytucjonalnej uczelni? Jakie wnioski płyną z analizy wyników finansowych za rok 2024? To tylko niektóre z pytań, które staną się zalążkiem piątkowej debaty w Opolu.
W spotkaniu udział wezmą prorektorzy ds. ekonomicznych najważniejszych ośrodków akademickich w kraju. Obecny będzie również przedstawiciel Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – dyrektor Departamentu Budżetu i Finansów, Jarosław Oliwa.
– To dla Uniwersytetu Opolskiego zaszczyt gościć tak znamienite gremium. Cieszymy się, że Opole staje się miejscem wymiany doświadczeń i wspólnej refleksji nad kondycją finansową polskiej nauki. Wierzę, że to spotkanie zaowocuje wartościowymi wnioskami i konkretnymi propozycjami rozwiązań – podkreśla dr hab. inż. Rafał Matwiejczuk, prof. UO, prorektor ds. rozwoju i finansów Uniwersytetu Opolskiego.
Wśród tematów obrad znajdą się m.in. projekt budżetu dla szkolnictwa wyższego na 2025 rok, zmiany w algorytmie subwencji, wyzwania związane z finansowaniem zobowiązań kadrowych, a także syntetyczna analiza sytuacji ekonomicznej polskich uniwersytetów. Obradom przewodniczyć będzie rektor Uniwersytetu Opolskiego, prof. dr hab. Jacek Lipok. Spotkanie rozpocznie się o godz. 9:00 w Sali Senatu Collegium Maius UO.
Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP) to autonomiczne zgromadzenie, które skupia rektorów dwudziestu publicznych uniwersytetów w Polsce oraz rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jej celem jest wzmacnianie współpracy między uczelniami, wspólna refleksja nad przyszłością szkolnictwa wyższego oraz reprezentowanie interesów akademickich w dialogu z administracją publiczną i instytucjami krajowymi. KRUP powołano 16 lutego 1989 roku w Krakowie – jako odpowiedź środowiska naukowego na podpisanie Wielkiej Karty Uniwersytetów Europejskich w Bolonii. Karta ta wyznaczyła fundamentalne zasady funkcjonowania uczelni w Europie – od wolności akademickiej po odpowiedzialność społeczną uniwersytetów.
Uniwersytecka Komisja Finansowa (UKF) jest jedną z najważniejszych komisji działających w ramach KRUP. Tworzą ją przedstawiciele uniwersytetów – zazwyczaj prorektorzy odpowiedzialni za kwestie finansowe – a także zaproszeni eksperci z zakresu ekonomii i zarządzania. Jej rolą jest formułowanie wspólnych stanowisk w sprawach budżetowych i systemowych, proponowanie rozwiązań dla całego środowiska akademickiego oraz analizowanie mechanizmów finansowania szkolnictwa wyższego. Komisja pełni funkcję doradczą i opiniotwórczą – a jej rekomendacje często przekładają się na konkretne działania legislacyjne i organizacyjne.
Uniwersytety członkowskie KRUP:
- Uniwersytet Warszawski
- Uniwersytet Jagielloński
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Uniwersytet Wrocławski
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
- Uniwersytet Gdański
- Uniwersytet Łódzki
- Uniwersytet Śląski w Katowicach
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
- Uniwersytet Szczeciński
- Uniwersytet Zielonogórski
- Uniwersytet w Białymstoku
- Uniwersytet Rzeszowski
- Uniwersytet Opolski
- Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
- Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
- Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
- Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
- Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
- Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie