Wydarzenia

6 lutego, 2025

O dziedzictwie kulturowym w Muzeum UO. Wykład dr Marceli Szymańskiej

„Dziedzictwo kulturowe południowej części powiatu raciborskiego. Kultura agrarna, wierzenia i praktyki religijne oraz tradycje kulinarne” – tak brzmi tytuł książki dr Marceli Szymańskiej, którą autorka będzie promować 6 lutego 2025 roku w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego.

Polskie Towarzystwo Ludoznawcze wydało tę pozycję jako część serii ,,Dziedzictwo kulturowe”. Książka wpisuje się w zainteresowania dr Marceli Szymańskiej, która zajmuje się dziedzictwem kulturowo-językowym pogranicza śląsko-morawskiego. Wśród tematów, które podejmuje, znajdują się m.in.: tradycyjna i współczesna kultura regionalna, pożywienie i pokarmy w kulturze, religijność i pobożność ludowa, turystyka kulturowa oraz regionalne odmiany języka.

Doktor Szymańska jest absolwentką kierunku filologia polska na Uniwersytecie Opolskim. W latach 2015-2020 była doktorantką na Wydziale Filologicznym UO, a w 2021 roku uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o kulturze i religii. Jej promotorką była dr hab. Dorota Świtała-Trybek, prof. UO.

Poza tym autorka stworzyła dwie monografie, w tym dialektologiczną „Gwarę Krzanowic w powiecie raciborskim” (2009). Napisała ponadto kilkadziesiąt artykułów naukowych, które ukazały się w czasopismach punktowanych. Oprócz tego dr Marcela Szymańska jest członkinią Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Polsko-Czeskiego Towarzystwa Naukowego oraz Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Kulinarnej.

Spotkanie autorskie w Muzeum UO odbędzie się 6 lutego 2025 roku o godz. 14.00. Poniżej prezentujemy fragmenty recenzji wydawniczych na temat książki „Dziedzictwo kulturowe południowej części powiatu raciborskiego. Kultura agrarna, wierzenia i praktyki religijne oraz tradycje kulinarne”:

Dr hab. Anna Weronika Brzezińska, prof. UAM: Przedłożona do recenzji publikacja jest rzetelnym i wartościowym opracowaniem mającym wysoki walor dokumentacyjny w odniesieniu do wybranych zagadnień dziedzictwa kulturowego południowej części powiatu raciborskiego. Autorka jest w pełni zaangażowaną badaczką, znakomicie znającą „swój” teren, rozumiany zarówno jako konkretny obszar kulturowy, jak i metaforyczny, wyobrażony i społeczny krajobraz. Największą wartością pracy jest oparcie jej na solidnym terenowym fundamencie (…). Na wartość zgromadzonego materiału wpływ ma także osobiste zaangażowanie Autorki „w teren” oraz pozycja, którą zajmuje Ona w badanych społecznościach (…). Monografię czytałam z prawdziwą przyjemnością, a podczas lektury towarzyszyło mi przekonanie o ogromnej potrzebie tego typu publikacji (…), książek z nurtu edukacji regionalnej, które nie tylko dostarczają materiału do pracy z różnymi grupami odbiorców, ale także pokazują, jak ogromną wartość ma bieżące dokumentowanie wszelkich przejawów dziedzictwa.

Dr hab. Katarzyna Smyk, prof. UMCS: Monografia dr Marceli Szymańskiej, poświęcona dziedzictwu kulturowemu południowej części powiatu raciborskiego, jest imponująca i wykazuje się licznymi zaletami, które uzasadniają pozytywną ocenę całości. Stanowi poważną, wartościową pracę naukową, która przede wszystkim pogłębia dotychczasowy stan badań, a w wielu zakresach po prostu go uzupełnia. Przynosi bowiem istotne kulturoznawczo dopełnienie stanu wiedzy na temat specyficznego i odrębnego kulturowo wycinka Górnego Śląska (…). Walorem monografii jest również podjęcie problematyki tradycji w eksponowanym przez Autorkę aspekcie przemian społecznych i gospodarczych. Słusznie zakłada, że tożsamość jest dziś wyjątkowo mocno poddawana rozchwianiu wskutek dynamiki wielu różnorodnych zjawisk. Każe to pochwalić M. Szymańską za ogląd tradycji swojego regionu w szerokim kontekście interpretacyjnym.

Udostępnij post

Skip to content