Wydarzenia

11 kwietnia, 2025

Chcesz zostać dawcą szpiku? Na UO ruszyła rejestracja!

Od 7 do 11 kwietnia potrwa rejestracja potencjalnych dawców szpiku, którą organizuje Fundacja DKMS. Jej stoiska można znaleźć na jedenastu wydziałach Uniwersytetu Opolskiego.

Zamiast indeksów – do rąk wezmą pałeczki wymazowe, by zarejestrować jak najwięcej potencjalnych dawców szpiku. Jakie motywacje do pomagania przyświecają młodemu pokoleniu?

To dla nich naturalny odruch

W tym roku ponad 100 studenckich liderek i liderów z 62 uczelni od 7 do 11 kwietnia będzie rejestrować potencjalnych dawców szpiku. Dawców, którzy mogą dać nadzieję jednej z 800 osób w Polsce kwalifikowanych rocznie do przeszczepienia szpiku z powodu chorób układu krwiotwórczego. W akcję włączają się również żacy i żaczki z Opola.

Dzięki zaangażowaniu studenckiej społeczności, dotychczas do bazy Fundacji DKMS na opolskich uczelniach dołączyło 4780 osób, a 35 podarowało szansę na zdrowie lub życie osobie chorej na nowotwór krwi, oddając komórki macierzyste.

– Studenci to grupa pełna energii, ambicji i otwartości na zmiany – to właśnie w nich drzemie siła do podejmowania inicjatyw społecznych, organizowania akcji charytatywnych, wspierania potrzebujących czy angażowania się w wolontariat – podkreśla Aleksandra Anczyk, liderka Helpers’ Generation z Opola.

Motywacja do pomagania innym jest różna. Dla jednych bardzo osobista, bo w swoim otoczeniu spotkali się z chorobą, dla innych – wynika z potrzeby serca. Każda z nich jest równie ważna.

– Zobaczyłam ogłoszenie o akcji, w której można komuś pomóc, więc dołączyłam do innych wolontariuszy. Dla mnie był to odruch naturalny – wspomina Katarzyna Klimczyk, liderka Helpers’ Generation z Opola.

Bezinteresowność w młodzieńczym wydaniu

Z badania przeprowadzonego przez Biostat dla Fundacji DKMS wynika, że aż 83% społeczeństwa zrobiło w ostatnim czasie coś bezinteresownie. Te ponad średnią wybijają się młodzi ludzie, po 18. roku życia, z których ponad 89% dało coś od siebie. Dane tylko potwierdzają zaangażowanie warszawskich wolontariuszek i wolontariuszy w czynienie dobra. Z wiekiem tendencja spada, jednak nawet w grupie 50-55 lat, 77% badanych zadeklarowało, że zrobiło coś dla innych.

Czy można mówić tutaj o zmianie pokoleniowej? Z pewnością, szczególnie, że o większej wrażliwości młodych mówią też eksperci w badaniu SWPS. Raport zwraca uwagę na pokolenie „Zetek”, które po dniu pracy chcą zrobić coś więcej, przekuwając swoją wrażliwość społeczną  w aktywność wolontariacką.

Ale badanie Fundacji DKMS potwierdza coś jeszcze – „dobro wraca”. Okazuje się, że nie tylko oferujemy pomoc innym, ale również sami ją otrzymujemy. Bezinteresowności w różnej formie doświadczyło w ostatnim czasie aż 50% badanych – najczęściej ktoś poświęcił im swój czas, wsparł w codziennych sprawach czy pomógł w nagłej sytuacji.

Jak młodzi ludzie rozumieją bezinteresowność? 62% z nich definiuje to pojęcie jako „zrobienie czegoś bez oczekiwania rewanżu”, 16% jako „zrobienie czegoś za darmo” a 15% jako „zrobienie czegoś z potrzeby serca”. I chociaż możemy ją rozumieć na wiele sposobów, to definicje łączy prosta rzecz – działanie.

Docenieni po raz trzeci

Chociaż angażują się bezinteresownie, to ich wysiłek jest dostrzeżony i doceniony. Dla tych, którzy zorganizują najlepszą i najbardziej kreatywną akcję, Fundacja DKMS oferuje pełnopłatny staż w warszawskim biurze fundacji, pokrywając koszty zakwaterowania stażysty.

W zimowej edycji, po raz trzeci, konkurs wygrali studenci z Opola. To właśnie z niego pochodzą Kasia i Ola, które odbyły staż w 2022 roku.

Wiele osób zastanawia się, czy prawdziwa bezinteresowność w ogóle istnieje, jeśli pomagając innym odczuwamy satysfakcję lub nasza motywacja wynika z jakiegoś konkretnego powodu. Studenci mają na to odpowiedź.

– Warto podkreślić, co nieustannie powtarzałam swoim wolontariuszom, że w tego typu inicjatywach nie liczby i motywacja są najważniejsze. Nie chodzi o to, by zarejestrować jak najwięcej osób czy bić rekordy w statystykach. W rzeczywistości każda jedna osoba, która zdecyduje się dołączyć do bazy dawców lub poświęcić swój czas dla innych jest na wagę złota a nawet życia osób walczących z nowotworami krwi – dodaje Aleksandra. 

By dołączyć do bazy potencjalnych dawców szpiku nie trzeba mieć statusu studenta czy piątek w indeksie – wystarczy chcieć pomóc. Zarejestrować może się każda ogólnie zdrowa osoba pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, która nie zmaga się ze znaczącą nadwagą. Można to zrobić zamawiając bezpłatny pakiet rejestracyjny ze strony internetowej DKMS, który przyjdzie prosto do naszego domu.

Kalendarium stacjonarnych akcji rejestracji 16. edycji Helpers’ Generation

Udostępnij post

Przejdź do treści