Mgr Wiktoria Grabalska z Instytutu Nauk Prawnych i mgr Robert Radziej ze Szkoły Doktorskiej UO wygrali opolski finał Grand Prix Młodych Badaczy Sojuszu Forthem. 6 listopada będą nas reprezentować w finale międzynarodowym w Kristiansand w Norwegii.
– Podczas występu na scenie było bardzo energetycznie, trochę stresująco i absolutnie niesamowicie – mówiła Wiktoria Grabalska tuż po odebraniu nagrody. – Kompletnie nie spodziewałam się wygranej, typowałam kolegów. Jestem mocno zaskoczona, ale i bardzo szczęśliwa.
– To było wspaniałe doświadczenie, mogę je zarekomendować każdemu. W ramach tego projektu można nauczyć się wielu nowych, nieocenionych rzeczy. Każdy powinien tego spróbować – dodał Robert Radziej. – Też nie spodziewałem się wygranej, więc tym bardziej się cieszę. Konkurencja była na bardzo wysokim poziomie, nie zazdroszczę jury oceny. Bardzo cenne były też opinie jury po naszych występach. Dzięki nim wiemy, nad czym pracować. Mamy miesiąc, by przygotować się do finału w Norwegii, i z pewnością wykorzystamy te rady.
Grand Prix Młodych Badaczy Sojuszu Forthem to konkurs dla młodych badaczy, który odbywa się od lat na partnerskim dla UO Uniwersytecie w Agder w Norwegii. Dzięki współpracy w Sojuszu Forthem w tym roku finał tego konkursu będzie miał charakter międzynarodowy. Jego celem jest popularyzacja osiągnięć i badań młodych naukowców. W ramach konkursu mają oni zaledwie 4 minuty, by w jasny i ciekawy sposób zaprezentować na scenie to, czym się zajmują. Wystąpienia młodych badaczy – po występie każdego z nich – ocenia profesjonalne jury. W opolskim finale byli to: dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, pani Barbara Lach z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora oraz redaktor Jacek Rudnik z Radia Opole. Finał odbył się 2 października 2024 r. w Studenckim Centrum Kultury UO. Poprowadził go redaktor Kacper Śnigórski z Radia Opole, który na jego antenie prowadzi m.in. cykl audycji „Science bez fikcji” i „Salon naukowy”.
– Tym, co sprawiło, że to wydarzenie miało u nas miejsce, jest pięć lat historii Uniwersytetu Opolskiego w Sojuszu Forthem – mówił otwierający zmagania młodych badaczy rektor UO prof. dr hab. Jacek Lipok. – Tworzy go dziewięć uniwersytetów europejskich, do grona których mamy zaszczyt należeć. Działają w nim młodzi, zaangażowani i aktywni ludzie. Popularyzacja tego, co chcemy przekazywać jako wykładowcy, jest rzeczą niezwykle istotną. Wymaga bardzo dużej precyzji wypowiedzi. Łatwo jest zmieścić jeden wątek, który chce się opowiedzieć, w 45. czy 90. minutach wykładu. Ale prawdziwą sztuką jest opowiedzieć o swoich badaniach w zaledwie 4 minuty. Podczas tego finału zakosztowaliśmy prawdziwej wirtuozerii w tej sztuce – podsumował rektor UO.
Opolscy uczestnicy finału od czerwca przygotowywali swoje wystąpienia pod okiem dra Wojciecha Opioły, wicedyrektora Instytutu Nauk o Polityce i Administracji (INoPiA) UO i koordynatora projektu w Opolu, oraz dr Ewy Skrabacz i dr Katarzyny Kownackiej z INoPiA UO. Brali udział w warsztatach grupowych i mogli skorzystać z indywidualnych spotkań. Jak doszło do tego, że Grand Prix Młodych Badaczy odbyło się w Opolu?
– To wynik przypadkowej rozmowy wiosną tego roku w Opolu, gdy okazało się, że taka impreza od lat jest organizowana w Norwegii w Agder – opowiadał dr Wojciech Opioła. – Nasi przyjaciele z Norwegii bardzo entuzjastycznie podeszli do tego, by nam użyczyć ich format i stworzyć z tego wydarzenie sojuszu.
W opolskich eliminacjach do międzynarodowego finału Grand Prix wzięło udział w sumie sześciu finalistów. W ich gronie znaleźli się także: dr Bogusława Gosiewska-Turek z Instytuty Językoznawstwa, dr Tomasz Tomczak z Instytutu Nauk Prawnych, dr inż. Paweł Świsłowski z Instytutu Biologii oraz dr Łukasz Stępkowski z Instytutu Nauk Prawnych.
– Wszyscy państwo jesteście zwycięzcami tego wydarzenia – podkreślił uzasadniający werdykt jury redaktor Jacek Rudnik.
Głos doradczy w obradach jury miała również publiczność, która w trakcie obrad jurorów głosowała za pomocą strony internetowej, na którą logowała się z użyciem kodu QR. Organizacyjnie nad całością wydarzenia czuwała pani Aleksandra Krems z Biura Nauki i Obsługi Projektów UO. Organizatorzy już zapowiadają, że Grand Prix będzie kontynuowane i zachęcają młodych badaczy do udziału w przyszłorocznej edycji.
Uniwersytet Opolski należy do sieci Uniwersytetów Europejskich i wchodzi w skład konsorcjum FORTHEM. Są w nim również Johannes Gutenberg Universität Mainz (Niemcy), Université de Bourgogne (Francja), Jyväskylän yliopisto (Finlandia), Università degli Studi di Palermo (Włochy), Latvijas Universitāte (Łotwa), Universitat de València (Hiszpania), Universitetet Agder (Norwegia) i Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu (Rumunia).
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382
carefully created by Uniwersytet Opolski