Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 2.02.2025 r. zmarł dr hab. Józef Kusz, profesor Uniwersytetu Opolskiego, wieloletni pracownik Instytutu Fizyki UO.
Józef Kusz urodził się w 1938 roku w Płużnicy Wielkiej, w rodzinie chłopskiej. Początkowo uczęszczał do szkoły podstawowej w rodzinnej miejscowości, po czym przeniósł się do Toszka. Szkołę podstawową ukończył w 1951 roku, a następnie kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Strzelcach Opolskich. Szkołę tę ukończył w 1955 roku z dyplomem przodownika nauki.
Rozpoczął studia na kierunku geofizyka na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jednak, ze względu na problemy socjalne, po pierwszym roku przeniósł się na Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Opolu, gdzie otrzymał miejsce w akademiku Mrowisko oraz wszystkie świadczenia socjalne. Studia ukończył w 1959.roku. W tym samym roku wyjechał wraz z żoną, Jadwigą Tarchałą, koleżanką z roku, do Jeleniej Góry, gdzie został nauczycielem fizyki w miejscowym Technikum Mechanicznym. Zorganizował tam od podstaw pracownię fizyczną oraz osiągał sukcesy dydaktyczne.
W 1961 roku, za namową prof. Rościsława Oniszczyka, wrócił do WSP w Opolu, obejmując asystenturę. Stopień naukowy doktora otrzymał w 1969 roku. Napisał rozprawę habilitacyjną, którą obronił w 1992 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego. Niedługo potem otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Opolskim.
Specjalizował się w fizyce doświadczalnej, w szczególności w badaniach plamy niskotemperaturowej. Kierował grupą badawczą zajmującą się wyładowaniami elektrycznymi przy powierzchni materiałów ferroelektrycznych. Brał udział w polsko-amerykańskim projekcie badawczym, w ramach którego przez pół roku prowadził badania w Narodowym Instytucie Standardów i Technologii w Gaithersburgu w stanie Maryland.
Na Uniwersytecie Opolskim sprawował wiele funkcji organizacyjnych, w tym m.in. dyrektora Instytutu Fizyki oraz w latach 1999–2002 dziekana Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UO.
Przez wiele lat współorganizował Międzyszkolne Turnieje Fizyczne, tworząc ciekawe zadania dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Zawsze służył radą i był wieloletnim członkiem Jury Turniejów.
Dziękujemy Ci za wszystkie dyskusje, cenne uwagi i pomysły.
Koleżanki i koledzy z Instytutu Fizyki UO