Złota Seria Wykładów Otwartych: „Trzecia płeć kultury. Opowieść antropologiczna”

„Trzecia płeć kultury. Opowieść antropologiczna” to temat spotkania z prof. dr. hab. Waldemarem Kuligowskim, antropologiem współczesności i profesorem nauk humanistycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Odbędzie się ono 11 kwietnia (czwartek) o godz. 12.00 w Auli Błękitnej Collegium Maius. Będzie to część cyklu „Złota Seria Wykładów Otwartych”.

Prof. Waldemar Kuligowski to propagator nurtu antropologii współczesności, który jako badacz pracował już w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jest autorem ponad 150 publikacji naukowych i redaktorem kilkunastu prac zbiorowych. Napisał chociażby „Antropologię refleksyjną” (2001), „Miłość na Zachodzie” (2004) i „Antropologię współczesności” (2007), a jako redaktor współtworzył między innymi „Ojczyznę słowa” (2002), „Nowe języki” (2010) i „Tubylców własnego świata” (2011).

Publikował też w czołowych periodykach, jak na przykład: „Teksty Drugie”, „Konteksty”, „Kultura i Społeczeństwo”, „East European Politics and Societies”, „Transfers. Interdisciplinary Journal of Mobility Studies” i „Anthropos. International Review of Anthropology and Lingustic”. Jego teksty ukazywały się też między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce” i „Tygodniku Powszechnym”.

Ponadto prof. Waldemar Kuligowski był redaktorem naczelnym czasopisma „Czas Kultury”, a od 2014 roku jest ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Jest też absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w 1999 roku został doktorem etnologii, a w 2006 roku uzyskał habilitację w tym zakresie. Od 2018 roku jest profesorem tytularnym.

Obecnie kieruje Zakładem Antropologii Kulturowej na UAM, wykłada też na Uniwersytecie Gdańskim i Uniwersytecie Masaryka w Brnie. W kręgu jego naukowych zainteresowań leżą: antropologia modernizacji, globalizacja, teoria kultury, tekstualizm, festiwalizacja, kultura popularna i kultury rdzenne – przede wszystkim amerykańskie.

Załączniki

Pobierz: PLAKAT

Udostępnij post

Skip to content