Reprezentanci siedmiu uczelni Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Uniwersytetu Opolskiego, podpisali memorandum o współpracy w dziedzinie kultury. W tym celu 29 maja 2024 roku spotkali się na Uniwersytecie Łotewskim w Rydze.
Uroczystość w stolicy Łotwy była częścią międzynarodowego projektu „Dwadzieścia lat kulturowego bogactwa w zjednoczonej Europie” nazywanego krócej „Projektem Camino”. W imieniu UO i z upoważnienia rektora prof. dr. hab. Marka Masnyka umowę podpisała dr Elżbieta Szymańska-Czaplak, prof. UO i Dziekan Wydziału Filologicznego UO.
Konsorcjum tworzy siedem uczelni z siedmiu państw: Uniwersytet Łotewski (Łotwa), Uniwersytet Wileński (Litwa), Uniwersytet w Tartu (Estonia), Uniwersytet J. E. Purkyně w Uściu nad Łabą (Czechy), Uniwersytet Komeńskiego w Bratysławie (Słowacja), Uniwersytet Służby Publicznej (Węgry) i wreszcie Uniwersytet Opolski (Polska).
Memorandum ma pomóc stworzyć i rozwinąć Sieć Uniwersytetów Europejskich oraz ich instytucji kultury. Ma też rozwinąć kompetencje studentów oraz wzmocnić obecność kultury na uczelniach i w społecznościach lokalnych. Sieć posłuży jako platforma promująca europejskie dziedzictwo i integrująca je z działaniami edukacyjnymi, a wszystko to przy pomocy innowacyjnych technologii.
– Zgadzamy się nie tylko na ścisłą współpracę w dziedzinie kultury, ale także na organizowanie konferencji, wydarzeń artystycznych i programów edukacyjnych – mówił prof. Gundars Bērziņš, rektor Uniwersytetu Łotewskiego. – Zobowiązując się do wspierania ekspresji kulturalnej na naszych uniwersytetach, mówimy „tak” bardziej ludzkiemu i pokojowemu światu.
Choć tą międzynarodową sieć tworzy obecnie siedem uniwersytetów, jednym z jej głównych postulatów jest otwartość na nowych członków, tak by konsorcjum mogło poszerzać swoje możliwości mobilności kulturowej. Dlatego też jeszcze w czerwcu tego roku ruszy platforma internetowa universities4.culture.eu, która posłuży jako praktyczne narzędzie współpracy w ramach tego porozumienia.
– Kultura pomaga ludziom lepiej się rozumieć. Kiedy znamy naszych sąsiadów, jesteśmy mniej skłonni do strachu, wrogości lub samotności i możemy zacząć robić razem wspaniałe rzeczy – podkreślał prof. Gundars Bērziņš. – Chciałbym, aby podpisanie tego memorandum stało się potężnym początkiem aktywnej i owocnej przyjaźni między studentami i pracownikami naukowymi naszych uniwersytetów na wiele lat, przyciągając do tej sieci coraz więcej partnerów.
„Projekt Camino” powstał z okazji 20. rocznicy rozszerzenia Unii Europejskiej o: Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Czechy, Słowację, Węgry, Słowenię i Cypr. Uczestniczą w nim te same uczelnie, które podpisały w maju konsorcjum w Rydze. Na liście partnerów znajduje się również Uniwersytet Króla Danyło w Ukrainie i łotewskie studio filmowe „Very Films”, które produkuje film dokumentalny o życiu kulturalnym w krajach partnerskich projektu.
Celem przedsięwzięcia jest zbadanie wpływu rozszerzenia UE w 2004 roku na poszczególne aspekty kulturowe i wartości nowych państw członkowskich. Ma jednocześnie wzmocnić więzi kulturowe i akademickie w Europie Środkowo-Wschodniej i być fundamentem długoterminowej współpracy. „Projekt Camino” jest finansowany ze środków unijnego programu CERV. Na Uniwersytecie Opolskim kieruje nim dr. hab. Stankomir Nicieja, prof. UO.
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382
carefully created by Uniwersytet Opolski