Inicjowanie i prowadzenie badań naukowych i prac rozowojowych, komercjalizacja wyników badań naukowych i transfer wyników prac naukowych do gospodarki oraz kształcenie studentów i doktorantów – takie m.in. wspólne działania planują władze UO i Sieci Badawczej Łukasiewicz – ICiMB. Umowę w tej sprawie rektor UO prof. dr hab. Jacek Lipok podpisał 14 listopada 2024 r.
Umowa między Uniwersytetem Opolskim a Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych została podpisana przy okazji inauguracji zmodernizowanego laboratorium Sieci przez rektora UO i dyrektora ICiMB dr hab. inż. Pawła Pichniarczyka. Zawiera też zapisy dotyczące wspólnego promowania wyników badań naukowych i prac rozwojowych, w tym innowacyjnych rozwiązań technologicznych, doradztwa naukowo-badawczego, konsultacji techniczno-technologicznych, ekspertyz, organizowania szkoleń, kursów, seminariów i konferencji naukowych, a także staży i praktyk, wymiany wiedzy i doświadczeń czy udostępniania bazy laboratoryjnej.
– Jesteśmy dumni z podpisanej właśnie umowy o współpracy z tak znakomitym partnerem – mówi rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Jacek Lipok. – Tym bardziej, że Sieć zatrudnia już wielu absolwentów naszej uczelni, a konkretnie Wydziału Chemii i Farmacji. Nasi doktoranci realizuję też doktoraty wdrożeniowe we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz. Mamy też nadzieję, że uruchomione właśnie laboratorium oraz kolejne, planowane przez Sieć inwestycje, będą miejscem staży dla naszych studentów i pracy dla absolwentów.
Jak informuje Sieć Badawcza Łukasiweicz, zmodernizowane i otwarte właśnie laboratorium jest kolejnym etapem prowadzonych w Instytucie inwestycji w aparaturę badawczą oraz zaplecze badawcze. Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych Centrum Inżynierii Środowiska w Opolu od wielu lat zajmuje się ochroną środowiska i działaniami w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym wykorzystaniem surowców odpadowych w przemyśle materiałów budowlanych oraz np. w rolnictwie czy ochronie środowiska. Centrum w Opolu od lat współpracuje z przemysłem cementowym, dla którego realizuje liczne prace badawcze, modernizacje, usługi komercyjne w zakresie inżynierii procesowej (racjonalizacja gospodarki surowcowej i paliwowej, odzysk ciepła, bilanse energetyczne, OZE), monitorowania środowiska (badania emisji gazów odlotowych i ograniczanie wpływu instalacji przemysłowych na środowisko).
Jako jedna z niewielu jednostek badawczych Centrum Inżynierii Środowiskaposiada instalację pirolizy niskotemperaturowej w skali ćwierć techniki, na której prowadzi prace badawcze w zakresie przetwarzania biomasy, w tym odpadowej w biowęgle do wykorzystania w różnych obszarach, od ochrony środowiska, przez rolnictwo, po kosmetyki.
„To co najbardziej nas wyróżnia to fakt, że jako jedyna obecnie jednostka w akredytowana w Europie od ponad 10 lat wykonujemy badania w zakresie wyliczania biogennych wskaźników CO2 z wykorzystaniem metody radiowęglowej (techniką ciekłej scyntylacji). Metodę tę również wykorzystujemy w badaniach udziału biokomponentów w paliwach ciekłych oraz udziału składników odnawialnych np. w tworzywach. Idąc za trendami i potrzebami, w związku z ograniczaniem obecności tworzyw sztucznych w życiu człowieka i w środowisku, Ł-ICIMB wykonuje również badania w zakresie biodegradacji tworzyw i materiałów opakowaniowych. Instytut wykonuje równieżanalizy śladu węglowegoi deklaracje środowiskowe produktu” – informuje jednostka.
Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych specjalizuje się w opracowaniach naukowych, projektach badawczo-rozwojowych, opiniach i ekspertyzach technicznych. Wieloletnie doświadczenie w zakresie wdrożeń przemysłowych pozwoliło stworzyć wyselekcjonowaną ofertę dla biznesu obejmującą zakresem pełen ciąg technologiczny. Łukasiewicz – Instytut Ceramiki
i Materiałów Budowlanych jako jeden z największych Instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz realizuje badania ze wszystkich obszarów związanych z materiałami budowlanymi, szkłem, ceramiką techniczną, medyczną i balistyczną, a także z biomateriałami. Wśród najważniejszych priorytetów są obecnie niskoemisyjne i energooszczędne technologie oraz badania nad wykorzystaniem wodoru jako paliwo w energochłonnych gałęziach przemysłu.
Bardzo ważnym obszarem działania Instytutu są technologie służące ochronie środowiska naturalnego w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony powietrza, racjonalnej gospodarki odpadami przemysłowymi i komunalnymi, w myśl założeń gospodarki ograniczającej wykorzystanie zasobów naturalnych. Prowadzone są badania paliw konwencjonalnych i wtórnych pod kątem określenia wielkości wskaźników emisji CO2, w tym oznaczenia frakcji biomasy węgla biogennego.
O prestiżowej pozycji Instytutu świadczy szeroki zakres uprawnień:
Inicjator i współtwórca norm poprzez działalność w Polskim Komitecie Normalizacyjnym oraz CEN European Committee for Standardization
Materiał przygotowany z wykorzystaniem informacji Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Fot.: Sieć Badawcza Łukasiewicz
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382
carefully created by Uniwersytet Opolski