Rektor oraz prorektorzy Uniwersytetu Burgundzkiego w Dijon – ds. internacjonalizacji oraz ds. nauki – gościli z trzydniową wizytą na Uniwersytecie Opolskim.
Gośćmi Uniwersytetu Opolskiego byli prof. Vincent Thomas, rektor Uniwersytetu Burgundzkiego w Dijon oraz: prorektor ds. internacjonalizacji prof. Grégory Wegmann i prorektor ds. nauki prof. Pascal Neige. W delegacji francuskiej byli również prof. Alex Frame, koordynator instytucjonalny sojuszu FORTHEM w Dijon, dr Bénédicte Fortier, dyrektorka Biura Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Burgundzkiego oraz Bernhard Altheim, dyrektor Biura FORTHEM w Dijon.
Władze francuskiej uczelni podjęli JM Rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Marek Masnyk wraz z kolegium rektorskim: pierwszym z-cą, prorektorem ds. nauki UO prof. dr. hab. Jackiem Lipokiem; prorektorem ds. rozwoju i finansów UO dr. hab. inż. Rafałem Matwiejczukiem, prof. UO oraz prorektorką ds. kształcenia i studentów UO dr. hab. Izabellą Pisarek, prof. UO. W organizację wizyty zaangażowani są także dr Barbara Curyło, kierownik merytoryczny Sojuszu FORTHEM na UO oraz Jarosław Kubiak, dyrektor Biura Nauki i Obsługi Projektów UO.
29 listopada 2023 r. w ramach wizyty odbyło się uroczyste Kolegium Rektorskie, podczas którego dyskutowano m.in. o korzyściach płynących z obecności obydwu uczelni w Sojuszu FORTHEM, kwestiach wymagających dalszych działań w tym sojuszu, możliwościach współpracy pomiędzy uczelniami w zakresie studiów doktorskich czy o trwającym od ponad dekady projekcie studiów trójstronnych Europa Master, realizowanych przez Uniwersytet Opolski, Uniwersytet w Dijon i Uniwersytet w Moguncji.
Ogromne wrażenie na gościach z Francji zrobiła wizyta w pawilonie paleontologicznym w Krasiejowie, gdzie zostało odkryte słynne stanowisko skamieniałości późnego triasu – głównie kręgowców. Oprowadzali po nim dr hab. Elena Yazykova, prof. UO, kierownik Europejskiego Centrum Paleontologii, dr Mateusz Antczak oraz mgr Dawid Mazurek. Wzięli w nim również udział prorektorzy UO: prof. dr hab. J. Lipok i dr hab. I. Pisarek, prof. UO oraz dr B. Curyło i dr Elżbieta Teschner, koordynator programu Erasmus+. Wizyta ta zakończyła się planami wspólnych badań naukowych obydwu ośrodków akademickich: Uniwersytetu w Dijon oraz UO.
W ostatnim dniu wizyty delegacja z Francji odwiedziła Wieloprofilowe Centrum Symulacji Medycznej UO, spotkała się ze studentami programu Europa Master w Collegium Civitas oraz szefem Biura Nauki i Obsługi Projektów UO.
Spotkanie ze studentami programu Europa Master było okazją do tego, by opowiedzieli oni o swoich motywacjach podjęcia tych studiów, ich planach na przyszłość oraz sugestiach dotyczących udoskonalenia kształcenia w ramach tego projektu. Studenci zasugerowali m.in. kilka pomysłów, które mogą pomóc przygotować im się językowo do studiów w Dijon i opanować trudne i specyficzne słownictwo francuskie z zakresu prawa.
– Spotkania ze studentami Europa Master nie mogło zabraknąć w programie tej wizyty, ponieważ od tego programu rozpoczęła się nasze dobra współpraca z Uniwersytetem Burgundzkim – powiedziała dr Barbara Curyło. – Odbyło się ono na wyraźne życzenie pana rektora z Dijon. Współpracujemy ze sobą już od bardzo wielu lat, począwszy właśnie od utworzenia programu Europa Maser, a teraz także w ramach sojuszu Forthem. Nasze uczelnie w jego ramach podzielają bardzo wiele wspólnych pomysłów, inicjatyw, ale też wspólnych interesów. Zatem ta wizyta miała też na celu przygotowanie różnych scenariuszy i różnych możliwości rozwoju naszej współpracy, zarówno bilateralnej, jak również multilateralnej.
– Moje wrażenia z wizyty są bardzo, bardzo pozytywne – zapewnił tuż przed wyjazdem prof. Vincent Thomas, rektor Uniwersytetu Burgundzkiego w Dijon. – Jestem tu pierwszy raz i naprawdę odkryłem zarówno Opole, jak i Uniwersytet Opolski. To młoda uczelnia, ale niezwykle dynamicznie się rozwija. Niezwykła była dla nas też wizyta w Krasiejowie. To miejsce przenosi w czasie, ale też jest bardzo inspirującym połączeniem nauki i rozrywki, a to świetny sposób na komunikację o nauce.
– To była bardzo ważna wizyta na szczeblu rektorskim – podkreślił prorektor ds. nauki UO prof. dr hab. Jacek Lipok. – Myślę, że udało nam się osiągnąć podczas niej nawet więcej, niż zakładaliśmy. Była to rewizyta władz Uniwersytetu Burgundzkiego, związana z naszym udziałem w obchodach trzystulecia Uniwersytetu Burgundzkiego. Ale oczywiście związana także z aktywnością obydwu uczelni w sojuszu Forthem, którego Uniwersytet Burgundzki w tej chwili jest liderem, a my, jak nasi goście byli łaskawi zauważyć, co nas niezwykle cieszy, dynamicznym i aktywnym jego uczestnikiem. O tej wspólnej działalności zatem dużo rozmawialiśmy. Duże wrażenie zrobiła też na gościach wizyta w Krasiejowie. Nie ma się co dziwić, ponieważ możliwość stąpanie po 250 milionach lat historii, którą można zobaczyć na własne oczy, a nawet dotknąć, robi wrażanie… Tym większe zapewne, że o tym, co znajduje się w Krasiejowie, pięknie opowiadali nasi paleontolodzy i paleobiolodzy, którzy nam towarzyszyli. Tak się składa, że prorektor ds. nauki Uniwersytetu Burgundzkiego, profesor Pascal Neige, też jest paleobiologiem, wobec czego naukowcy szybko znaleźli wspólny język i myślę, że zapadły na tym spotkaniu bardzo konkretne ustalenia dotyczące współpracy obydwu naszych ośrodków.
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382
carefully created by Uniwersytet Opolski