„Moc koloru” to tytuł wystawy prof. dr. hab. Edwarda Sytego z Wydziału Sztuki UO, którą do 14 lutego 2025 roku można oglądać w Galerii WuBePe w Opolu. Artyści z naszej uczelni wzięli też udział w Spotkaniu Performerów i Performerek Audiowizualnych, które odbyło się 10 stycznia 2025 roku w opolskiej Galerii M.
Siła barw w środku zimy
Wystawa „Moc koloru” to niezwykłe spotkanie z malarstwem profesora Edwarda Sytego. Znany z charakterystycznego stylu artysta tworzy obrazy odważne i pełne ekspresji, w których kolory odgrywają kluczową rolę. W Galerii WuBePe zaprezentował kilkadziesiąt obrazów – od wielkoformatowych po autoportrety i mniejsze prace. Śmiałe pociągnięcia pędzla czy szpachli oddały w każdym z tych dzieł wyraźną dynamikę.
Twórczość profesora Edwarda Sytego jest głęboko zakorzeniona w krajobrazach wschodniej Polski – jego małej ojczyzny. Na obrazach tego twórcy pojawiają się cerkwie, chaty kryte strzechą i pejzaże. To miejsca, w których czuje się najlepiej, o czym świadczy fakt, że od wielu lat organizuje w tamtejszym Tarnogrodzie warsztaty artystyczne „Malowany Wschód”. Zaledwie rok temu otrzymał tytuł honorowego obywatela tego miasta, co podkreśla jego związek z regionem.
Obrazy, które stworzyły wystawę, powstały w ciągu dwóch ostatnich lat. Wiele z nich nie było jeszcze prezentowanych szerszej publiczności. Jak podkreślił sam artysta, ostatnimi czasy jego podejście do koloru ewoluowało. „Pojawił się w formie płaskiej, plakatowej, może transparentnej, ale działa” – mówił prof. dr hab. Edward Syty.
Podczas wernisażu profesor przyznał, że kilka prac jest wciąż w trakcie tworzenia. To świadectwo jego podejścia do sztuki, jako procesu ciągłej transformacji i poszukiwań. Prace, które dziś oglądamy, nie są więc „zamknięte” – wkrótce mogą zostać przemienione i zaktualizowane o nowe doświadczenia twórcze. To dynamiczne podejście daje zwiedzającym poczucie, że sztuka profesora Sytego jest wciąż żywa i nieustannie ewoluuje.
„Ten czort wciąż mnie zaskakuje” – napisał w księdze pamiątkowej na wernisażu nestor opolskich artystów Jerzy Beski. Zachęcamy więc do odwiedzenia wystawy, bo to doskonała okazja, by dać się porwać intensywności barw, zanurzyć w malarskich krajobrazach i odkryć świat, który profesor Edward Syty przedstawia z niepowtarzalną pasją. Ekspozycja będzie dostępna w Galerii WuBePe przy ul. Piastowskiej 20 w Opolu do 14 lutego 2025 roku.
SPA II 25 w Galerii M
Miłośnicy sztuki audiowizualnej wypełnili Galerię M 10 stycznia 2025 roku. Odbyło się tam wówczas Spotkanie Performerów i Performerek Audiowizualnych SPA II 25. Był to przegląd twórczości artystek i artystów związanych z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Opolskiego oraz zaproszonych gości.
Przez ponad trzy godziny można było obejrzeć i posłuchać ośmiu performansów audiowizualnych autorstwa: Michała Misiury, Natalii Nadolskiej, Bartosza Posackiego, Mikołaja Praczuka, Michała Przyszlaka (VJ Mentalny Jeż), Pauliny Ptaszyńskiej, Aleksandry Rodobolskiej-Dudek (Formula Eden) oraz Krzysztofa Tarnowskiego (VJ Black Pony).
Kolejne występy zatytułowane były: „Złom”, „Arboretum”, „Sonic Metamorphosis”, „Miraż”, „Widmowisko”, „Kap, kap, kap…”, „Interferencja” i „Morpheus 11”. To niezwykłe widowisko trwało przez trzy godziny i pokazało, że Opole ma nie tylko potencjał, ale również pasję do rozwijania kultury audiowizualnej.
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382
carefully created by Uniwersytet Opolski