Umowa pomiędzy Uniwersytetem Opolskim a I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Głubczycach sformalizowała trwającą już współpracę i rozszerzyła ją, budując kolejne fundamenty pod wspólne działania. Podpisanie odbyło się w rektoracie UO 13 listopada 2024 roku.
Podpisy pod porozumieniem złożyli prorektor ds. kształcenia dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, prof. UO i dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Głubczycach Krzysztof Tokarz. W spotkaniu w rektoracie uczestniczył też dziekan Wydziału Przyrodniczo-Technicznego dr inż. Dariusz Suszanowicz. W imieniu UO umowę realizować będzie właśnie WPT, a na koordynatora przewidzianych w niej działań wyznaczono dr. Radosława Wróbla – pracownika Instytutu Inżynierii Środowiska i Biotechnologii.
– Taka współpraca to mnóstwo korzyści. To nie tylko szeroka wiedza, którą może zdobyć młodzież – zauważa Krzysztof Tokarz. – Pokazujemy tak również, że młodzi ludzie nie muszą szukać studiów po całej Polsce, bo opolskie uczelnie kształcą na wielu różnych kierunkach, robią to dobrze i umożliwiają kształtowanie kariery w dużej liczbie dziedzin. Mam nadzieję, że współpraca ta będzie przybierała na sile. To również zajęcia w laboratoriach. Dobrze wyposażonych, a więc także z większymi możliwościami niż nasza placówka, która i tak stara się nadążać za dzisiejszymi potrzebami.
– Cieszymy się, że kolejna szkoła dołącza do grona naszych przyjaciół i będziemy mogli pokazać młodym ludziom, w jakim kierunku mogą podążać, budując swoją przyszłość – podkreśla dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, prof. UO. – Nie tylko gościmy w murach szkół, z którymi współpracujemy, ale również zapraszamy ich uczniów do siebie. Uniwersytet funkcjonuje dzięki studentom, dlatego pokazanie im naszej oferty i stwarzanie im przestrzeni dla wspólnych działań są dla nas bezcenne. Uniwersytet Opolski jest dla nich wszystkich otwarty, dlatego nie muszą daleko poszukiwać.
Umowa pomiędzy UO a głubczyckim liceum przewiduje: 1) wspieranie szkoły w podnoszeniu jakości nauczania, w tym wspieranie nauczycieli szkoły w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, 2) umożliwianie uczniom szkoły udziału w wybranych zajęciach akademickich prowadzonych na terenie uniwersytetu, 3) zapoznanie uczniów z bazą dydaktyczną i laboratoryjną uniwersytetu, 4) popularyzację wybranych kierunków kształcenia wśród uczniów oraz 5) wsparcie w organizacji praktyk dla uczniów.
– Chcemy pokazać, czym podczas badań zajmują się studenci, a czym wykładowcy. Pragniemy też przybliżyć młodzieży, co można robić po poszczególnych kierunkach studiów – zaznacza dr inż. Dariusz Suszanowicz. – Jednym słowem chcemy im szerzej zaprezentować Uniwersytet Opolski, a także przekazać pewną wiedzę. To wszystko podczas konkretnych zajęć, wykładów i warsztatów, na które będziemy zapraszać między innymi do naszych laboratoriów.
Podobne umowy Uniwersytet Opolski podpisuje regularnie. W ostatnich miesiącach były to między innymi porozumienia z Zespołem Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku, Zespołem Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu, Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu czy Zespołem Szkół w Dobrzeniu Wielkim. Uczelnia zawiera też porozumienia z różnorodnymi firmami i organizacjami.
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382
carefully created by Uniwersytet Opolski