Od teraz „DomExpo” będzie nazywał się „Silesia – Centrum Dziedzictwa i Sztuki”. Za 5 milionów złotych kupiły go Uniwersytet Opolski i Muzeum Śląska Opolskiego. Dzięki temu uczelnia zyskała przestrzeń magazynową dla bogatego księgozbioru biblioteki, powierzchnię wystawienniczą dla Wydziału Sztuki oraz salę konferencyjną.
„DomExpo” znajduje się przy ul. Kępskiej 8 w Opolu. Jego zakup sfinalizowano w ostatnim tygodniu czerwca. Uniwersytet Opolski pokrył 40% wartości tej nieruchomości, a Muzeum Śląska Opolskiego – któremu dotację na ten cel przekazał Samorząd Województwa Opolskiego – 60%.
3 lipca 2025 roku odbyła się konferencja prasowa, podczas której wystąpili: Zbigniew Kubalańca (wicemarszałek województwa opolskiego), Agnieszka Kamińska (radna miasta Opola), Iwona Solisz (dyrektorka Muzeum Śląska Opolskiego) i prof. dr hab. Jacek Lipok (rektor UO). Po konferencji jej uczestnicy zwiedzali obiekt, w tym: część magazynową, salę widowiskową, przestrzeń VIP i zaplecze techniczne.
– Uczelnia wykorzysta ten zakup zgodnie z planami, na których realizację brakowało nam do tej pory przestrzeni – podkreślał rektor UO prof. dr hab. Jacek Lipok. – To po pierwsze biblioteka zbiorów archiwalnych, której UO nie miał gdzie w godny sposób zaaranżować. Będziemy je tu nie tylko gromadzić, ale też na określonych zasadach udostępniać. Druga kwestia to przestrzeń dla Wydziału Sztuki. Jego studenci i pracownicy będą tam mogli prezentować swoją twórczość.
Powierzchnia obiektu to aż 26 tys. m². Ponad 20 tys. m² stanowi przestrzeń użytkowa, w tym: trzy kondygnacje odpowiednie pod magazyny, nowoczesna sala widowiskowa z pełnym zapleczem multimedialnym i gastronomicznym, przestrzeń konferencyjna oraz pomieszczenia, które posłużą działaniom edukacyjnym, wystawienniczym i społecznym.
Przy budynku znajduje się też utwardzony parking, który pomieści ponad 340 pojazdów. Miejsce będzie więc dobrze dostępne dla indywidualnych odbiorców i grup zorganizowanych. To szczególnie ważne dlatego, że obiekt będzie flagowym produktem województwa opolskiego – centrum przyjaznym kulturze, nauce i interakcji społecznej.
Zgodnie z założeniami Uniwersytetu Opolskiego i Muzeum Śląska Opolskiego „Silesia – Centrum Dziedzictwa i Sztuki” będzie przyciągać mieszkańców, turystów, pasjonatów nauki, historii, sztuki i dziedzictwa przemysłowego. Wpisze się to ponadto w europejskie trendy rewitalizacji budynków industrialnych na potrzeby kultury, turystyki i nauki.
– Ponad rok temu pracownicy Muzeum Śląska Opolskiego protestowali przeciwko rozbiórce „DomExpo”, bo takie były plany ówczesnych właścicieli. Cieszymy się, że do tego nie doszło – przyznała Iwona Solisz, dyrektorka Muzeum Śląska Opolskiego. – Z pomocą samorządu, konserwatorów zabytków, muzealników, architektów i izby inżynierów składaliśmy wnioski o wpisanie tego obiektu do rejestru zabytków. Chcieliśmy go nie tylko zabezpieczyć, ale też podjąć trud, by obiekt przetrwał. Mamy nadzieję, że teraz stanie się miejscem współpracy i wspólnoty wielu opolskich instytucji i jednostek.
W latach 2025 i 2026 UO oraz MŚO skupią się na pracach adaptujących obiekt na ich potrzeby. Dopasują przestrzenie magazynowe do wymogów muzealnych i konserwatorskich, zaaranżują parter na potrzeby kultury i edukacji, stworzą wystawę poświęconą przemysłowemu dziedzictwu regionu, a także przystosują znajdujące się w budynku instalacje, infrastrukturę i przestrzenie wspólne.
W „Silesii” będzie można organizować konferencje, koncerty, pokazy filmowe, festiwale, targi, premiery, wydarzenia artystyczne oraz imprezy okolicznościowe. Dzięki dużej powierzchni i elastycznej infrastrukturze, przestrzeń może być łatwo adaptowana do wydarzeń o bardzo różnej skali – od kameralnych spotkań po widowiska gromadzące setki uczestników.
– To dla nas duży skok jakościowy, szczególnie pod kątem przestrzeni do wykorzystania. W tej inwestycji bardzo pomogły nam władze regionu i bardzo im za to dziękuję – mówił rektor UO prof. dr hab. Jacek Lipok. – Zakup „DomExpo” był możliwy również dzięki zaangażowaniu grupy osób, które się w te działania włączyły. To chociażby pani dyrektor Biblioteki UO Danuta Szewczyk-Kłos, zespół kanclerski, pani kanclerz Joanna Kostuś i jej zastępca Cezary Pawęzki, a także rada uczelni, która bardzo dzielnie wspierała nas w negocjacjach.
Nazwa „Silesia – Centrum Dziedzictwa i Sztuki” nawiązuje do historycznej Cementowni „Silesia”, która 100 lat temu stała przy ul. Kępskiej. Z kolei fakt, że obiekt znajduje się w pobliżu popularnej „Kamionki”, ułatwi jego identyfikację w przestrzeni miejskiej.
GALERIA