Uniwersyteckie akcenty podczas Gali Ludzi Kultury

28 września br. podczas uroczystej, wieczornej Gali Ludzi Kultury 2023 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu nagrodami marszałka woj. opolskiego (dla animatorów i twórców kultury oraz za wydarzenie muzealne roku 2022) uhonorowano opolskich twórców oraz osoby propagujące kulturę w naszym regionie. 

Podczas gali wręczono też Nagrodę im. Karola Miarki, przyznawaną „osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do upowszechniania kultury i nauki naszego regionu, wnosząc trwałe wartości humanistyczne do kultury narodowej w myśl idei propagowanych przez Karola Miarkę”.

Tegoroczną laureatką tej prestiżowej nagrody została prof. dr hab. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, kierowniczka Katedry Komunikacji Społecznej i Dziennikarstwa Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UO, w latach 2004–2012 – dyrektorka Instytutu Politologii UO, a w latach 2012–2019 – prorektor Uniwersytetu Opolskiego ds. promocji i rozwoju. 

Jak czytamy w uzasadnieniu: „to m.in. dzięki zaangażowaniu pani profesor został utworzony kierunek medyczny na Uniwersytecie Opolskim. Była członkiem komitetu monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego, a także aktywnie uczestniczyła w pracach nad stworzenie strategii Województwa Opolskiego oraz strategii Uniwersytetu Opolskiego. Jest założycielką Fundacji Prosto z Serca, która w możliwie najszerszym zakresie wspomaga walkę z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Prof. dr hab. Wiesława Piątkowska-Stepaniak jest twórczynią Centrum Partnerstwa Wschodniego Uniwersytetu Opolskiego. Dzięki ponad dziesięcioletniej współpracy ze środowiskami naukowymi i politycznymi na Ukrainie oraz w USA rozwinęła szeroką wymianę studentów i naukowców z krajów Partnerstwa Wschodniego. Dzięki jej osobistym kontaktom z uczelniami i placówkami naukowymi Ukrainy Uniwersytet Opolski podpisał kilkanaście umów o współpracy, m.in. z Politechniką Lwowską i Uniwersytetem Lotnictwa w Kijowie. Prof. dr hab. Wiesława Piątkowska-Stepaniak jest członkiem następujących organizacji: Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych, Oddział w Opolu (od 2004 do dziś); Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej (od 2010 do dziś); Opolskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk (od 2000 do dziś); Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce, (od 2009 do dziś); Światowa Rada Badań nad Polonią (od 2008 do dziś); Fundacja Zacny Uczynek, Krasnystaw, (od 2012 członek zarządu). Prof. dr hab. Wiesława Piątkowska-Stepaniak jest opolską ambasadorką Unii Europejskiej, jest również zaangażowana w kampanię Samorządu Województwa Opolskiego Opolska mama ma moc”.

Wśród laureatów tegorocznych nagród marszałka woj. opolskiego dla animatorów i twórców kultury znalazła się też Patrycja Kostyra – nasza absolwentka, a obecnie pracownica Wydziału Sztuki UO, artystka, ilustratorka, animatorka kultury, członkini streetartowej grupy Murki. Marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła wyróżnił także Katarzynę Mazur-Kuleszę z Biblioteki Głównej UO, prezeskę Stowarzyszenia Rodło Opole oraz Katarzynę Piasecką z Instytutu Historii UO.

Absolwentami naszego uniwersytetu nagrodzonymi przez marszałka woj. opolskiego są także m.in. Daria Ogon (Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód i Stowarzyszenie Opolskie Lamy) i Józef Chyży – uznany artysta i edukator zawodowo związany z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu.

Podczas gali nagrodą specjalną za całokształt działalności na rzecz kultury naszego regionu wyróżniono brzeskiego nauczyciela języka angielskiego Wojciecha Toporowskiego oraz Erykę Trzewik-Drost – pochodzącą z Pokoju słynną projektantkę wyrobów z ceramiki i szkła, przez 40 lat związaną z Ośrodkiem Wzornictwa Huty Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” (pracowała tam wraz z mężem Janem Sylwestrem Drostem). Dziś wyroby wykonane według projektu małżeństwa Drostów są poszukiwane przez kolekcjonerów na całym świecie.

(b)

Zdjęcia: UMWO

Udostępnij post

Skip to content