Katedra Nauk Socjologicznych oraz Oddział Opolski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zapraszają na pokaz filmów autorstwa studentek i studentów designu i komunikacji społecznej przygotowanych pod kierunkiem Clary Kleininger-Wanik.
Filmy są efektem poszukiwań badawczych, obserwacji terenowych, spotkań, rozmów prowadzonych w różnych miejscach w Opolu. Studenci i studentki wyruszyli w teren, żeby udokumentować relacje między ludźmi i zwierzętami. Jak blisko, my ludzie, możemy zbliżyć się do dzikich zwierząt i jak traktujemy te, które uważamy za nasze zwierzęta domowe? W pięciu krótkich filmach możemy zobaczyć, co odkryli studenci opierając się na założeniach międzygatunkowej etnografii wizualnej.
Filmy przygotowane zostały w ramach zajęć Ikonosfera i kompetencje wizualne, których tematem głównym w tym roku były relacje ze światem przyrody.
Clara Kleininger-Wanik, antropolożka i badaczka pracująca w Katedrze Nauk Socjologicznych, odbywa aktualnie studia doktoranckie, realizując projekt badawczy na Uniwersytecie w Exeter. Projekt doktorski obejmuje etnograficzne badania terenowe nad relacjami między kulturą i przyrodą oraz ich znaczeniem dla rdzennej społeczności w stanie Oaxaca w Meksyku. Clara Kleininger-Wanik jest także autorką i reżyserką filmu dokumentalnego No Elephant in the Room (Globus) 75’, który swoją premierę miał w 2022 r.
Projekcja filmów, połączona z dyskusją, odbędzie się 2 marca 2023 r. o godz. 9.30 w auli 20 Collegium Civitas (ul. Katowicka 89).
Filmy:
Zwierzęta z różnych krajów nie mają granic, Darya Sych, Katsiaryna Bankevich, Hanna Golec, 2023.
Niebieski kot, Barbara Ryba, Joanna Ilba, Victoria Gavrilova, 2023.
Lekcje latania, Martyna Kowalczyk, Patrycja Dorosiewicz, Emilia Czyrny, 2023.
Schronisko, Wojciech Suchecki, Klaudia Pregiel, Michał Kozłowski, Sybilla Gawlik, 2023.
Zaplecze ZOO, Sandra Buńkowska, Sylwia Piechaczek, Wiktoria Tracz, 2023.
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382
carefully created by Uniwersytet Opolski