Skutki II wojny światowej a relacje polsko-czechosłowackie

23 i 24 maja naukowcy z Polski, Czech i Słowacji dyskutowali w Collegium Biotechnologicum o charakterystyce stosunków polsko-czechosłowackich po II wojnie światowej.

Tematami obrad były m.in. badania nad historią Ziemi Kłodzkiej, stosunki polsko-czechosłowackie w kontekście Wielkiej Brytanii oraz sytuacja kościołów w Polsce i Czechosłowacji po II wojnie światowej.

– Zaprosiliśmy 13 wybitnych specjalistów z Polski, Czech i Słowacji – mówił Ryszard Gładkiewicz, przewodniczący zarządu Polsko-Czeskiego Towarzystwa Naukowego. – W swoich wypowiedziach będą zastanawiać się, jaki wpływ miało takie, a nie innego zakończenie II wojny światowej na późniejsze relacje polsko-czesko-słowackie.

Uczestnicy konferencji zapoznali się też z tym, jak zakończenie i rezultaty II wojny światowej wyglądały z perspektywy polskiej, a jak z czechosłowackiej. Wszystko podczas referatów, dyskusji panelowej i wykładów dla młodzieży szkolnej. Spotkanie było otwarte dla wszystkich zainteresowanych poruszaną tematyką.

– To promocja dla wydziału i instytutu, ponieważ jedną z części tego wydarzenia jest sekcja młodzieżowa. Są tu uczniowie ze szkół średnich województwa opolskiego – podkreślał dr Dariusz Suszanowicz, dziekan Wydziału Przyrodniczo-Technicznego UO. – Liczymy na to, że rozwiną się także międzynarodowe kontakty wśród studentów, w tym kontakty w ramach programu Erasmus+.

Konferencję zorganizowały: Uniwersytet Opolski, Polsko-Czeskie Towarzystwo Naukowe, Instytut Historyczny Akademii Nauk Republiki Czeskiej w Pradze, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Śląski w Opolu, Euroregion „Pradziad” i powiat prudnicki.

tekst: Zuzanna Sowada

Udostępnij post

Przejdź do treści