Dziesięć osób z ośmiu uniwersytetów otrzymało powołania do Rady Programowej Centrum Badań Epok Wczesnonowożytnych. CBEW to jednostka Uniwersytetu Opolskiego, która służy badaniom naukowym nad spuścizną kulturową renesansu i baroku w Polsce oraz popularyzacji wyników tych badań.
W skład rady weszli:
- prof. dr hab. Mariola Jarczykowa (Uniwersytet Śląski),
- prof. dr hab. Dariusz Kupisz (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej),
- dr hab. Magdalena Kuran (Uniwersytet Łódzki),
- prof. dr hab. Roman Mazurkiewicz (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej),
- prof. Rodney John Lokaj (Università degli Studi di Enna „Kore”),
- dr hab. Paweł Skrzydlewski (Akademia Zamojska),
- prof. dr hab. Krzysztof Stopka (Uniwersytet Jagielloński),
- prof. dr hab. Wojciech Tygielski (Uniwersytet Warszawski),
- dr hab. Marzanna Walińska (Uniwersytet Śląski),
- prof. dr hab. Grzegorz Nieć (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej) – przewodniczący rady.
Powołania wręczył prof. dr hab. Jacek Lipok, rektor Uniwersytetu Opolskiego. Uroczystość odbyła się 28 marca 2025 roku przy okazji spotkania Rady Programowej w Villi Academica. Wzięli w nim udział: prof. dr hab. Grzegorz Nieć, prof. dr hab. Mariola Jarczykowa, dr hab. Magdalena Kuran, dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. dr hab. Krzysztof Stopka i dr hab. Marzanna Walińska. Zdalnie połączyli się natomiast prof. dr hab. Dariusz Kupisz i prof. dr hab. Wojciech Tygielski.
Centrum Badań Epok Wczesnonowożytnych powstało w listopadzie 2024 roku, by badać dziedzictwo kulturowe renesansu i baroku w Polsce. W jego struktury wchodzi pięć jednostek: Dział Popularyzacji i Edukacji, Dział Naukowy, Dział Współpracy Regionalnej, Dział Wydawniczy oraz Dział Promocji. Dyrektorem CBEW jest prof. dr hab. Mirosław Lenart (UO), którego zastępują: dr Beata Koper (UO) i prof. dr hab. Dariusz Chemperek. W CBEW pracują też: dr Roksana Rał-Niemeczek, dr hab. Marta Wojtkowska-Maksymik i dr Ewa Cybulska-Bohuszewicz.
– Rada Programowa wspiera programowanie projektów badawczych, które będziemy realizować w CBEW. Jej powołanie to odpowiedź na oczekiwania środowiska naukowego, którego ideą jest badanie literatury i kultury I Rzeczpospolitej w kontaktach z Europą – zaznaczył prof. dr hab. Mirosław Lenart. – W ramach tych pomysłów badawczych i chęci rozwoju centrum stara się nie tylko koncentrować na wydawaniu książek oraz organizowaniu konferencji naukowych w kraju i za granicą. Działa także na rzecz upowszechniania wiedzy na temat literatury renesansu i baroku w Polsce.
Jak podkreśla profesor Lenart: renesans i barok to epoki będące podwalinami naszej narodowej kultury, do której cały czas się odwołujemy. I Rzeczpospolita to okres, który trwał do III rozbioru Polski w 1795 roku. Kraj rozwinął się, a społeczeństwo skonsolidowało wokół konkretnych idei, które stworzyły jasny i klarowny system koncepcyjny. W późniejszych latach odwoływały się do niego kolejne pokolenia, a w czasie zaborów mogły dzięki niemu myśleć o wolnej i niepodległej Polsce.
Praca Centrum Badań Epok Wczesnonowożytnych jest finansowana z subwencji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Uniwersytetu Opolskiego.
GALERIA