Po 10 latach od uruchomienia kierunku Europa Master, międzynarodowe grono jego współtwórców i absolwentów spotkało się na Uniwersytecie Opolskim. Okrągły jubileusz tego polsko-niemiecko-francuskiego projektu odbywał się 13 i 14 grudnia 2024 roku w Collegium Civitas. W programie znalazły się panele dyskusyjne, wspominki i podsumowania, a także dyplomatorium.
Na naszej uczelni spotkali się pracownicy naukowi i absolwenci uniwersytetów w: Opolu, niemieckiej Moguncji i francuskim Dijon. Właśnie tam studenci i studentki studiów Europa Master spędzają kolejno pierwszy, drugi i trzeci semestr. Z kolei na czwartym sami wybierają miejsce, w którym napiszą i obronią pracę magisterską, uzyskując dyplomy tych trzech uczelni.
– Gdy zaczynałam studia Europa Master, interesowały mnie polityka, Unia Europejska i prawo europejskie. Wszystkie semestry były skoncentrowane właśnie na tych trzech strefach – Nataliya Machalina, absolwentka z 2022 roku. – Rozmowy w tak zróżnicowanym kulturowo gronie wspominam jako bardzo inspirujące. Po ukończeniu tego kierunku rozpoczęłam kolejny, tym razem w Toronto. Dyplom obroniłam w tym miesiącu i chcę teraz łączyć badania społeczne ze studiami europejskimi.
Spotkanie w Opolu otworzył panel dyskusyjny „Rozszerzenie wschodnie – polityczne, społeczne i kulturowe zderzenie w Europie. 20 lat później”, którego głównym prelegentem był Didier Herbert – były dyrektor w Komisji Europejskiej. Po nim odbyła się sesja „Europa Master: kilka lat później…”, podczas której absolwenci programu opowiedzieli o jego wpływie na ich życie i karierę zawodową.
– O programie poinformowała mnie kuzynka. To był mój pierwszy wyjazd na studia poza Kanadę, a do tego okazja, by wrócić do Opola, skąd pochodzi moja rodzina – przyznał Leonardo Al Munayer, tegoroczny absolwent Europa Master. – Podobało mi się i sporo się nauczyłem. Grupa była różnorodna, co było doskonałą okazją, by wzajemnie się od siebie uczyć. Również standardy kształcenia oceniam jako wysokie. I w Polsce, i w Niemczech, i we Francji należało się mocno przykładać.
Powyższe panele dyskusyjne odbyły się 13 grudnia. Kolejnego dnia Collegium Civitas gościło też dyplomatorium 10. edycji Europa Master. Dyplomy odebrało trzynaścioro tegorocznych absolwentów, którym towarzyszyło prawie czterdzieścioro absolwentów z poprzednich lat. Poza nimi obecni byli też między innymi prorektor ds. kształcenia dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, prof. UO i dziekan Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej dr hab. Robert Geisler, prof. UO. W Collegium Civitas pojawili się ponadto dyrektorzy studiów Europa Master odpowiednio w Opolu, Moguncji i Dijon: dr hab. Joanna Kulska, prof. UO; prof. Arne Niemann i prof. Helene Tourard.
– Absolwenci programu pracują na całym świecie, między innymi w Brukseli i Strasburgu, w ministerstwach spraw zagranicznych, w niemieckim Bundestagu czy Organizacji Narodów Zjednoczonych – mówiła dr hab. Joanna Kulska, prof. UO. – Podejmują trud i to bardzo nas cieszy. Do Opola przyjechali z rodzinami, mamami i tatami, babciami i dziadkami, często też z narzeczonymi. To dla nas wielkie święto. Cieszymy się, że kilkanaście lat temu, pomimo wielu trudności, udało nam się uruchomić Europa Master.
Przez 10 lat kierunek ten ukończyło około 140 absolwentów z aż 25 krajów. To przede wszystkim państwa europejskie, głównie Francja, Niemcy i Polska, ale także: Wielka Brytania, Serbia, Czarnogóra, Rumunia, Hiszpania, Portugalia, Włochy i Ukraina. Europa Master wybierają także Amerykanie, w tym mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i Kanady, a także studenci z Afryki Północnej, choćby z Maroka.
– To absolutnie unikatowy kierunek studiów. Jedyny w Polsce, który został uznany przez fundację DFH, która zrzesza niemiecko-francuskie uniwersytety. Jest też dofinansowany, co oznacza, że studenci dostają stypendia – zaznaczyła dr hab. Joanna Kulska, prof. UO. – Europa Master uczy bycia Europejczykiem z wielu różnych perspektyw. Przecież perspektywa polska jest zupełnie inna niż niemiecka czy francuska. Studenci zdobywają więc nie tylko bardzo rozbudowaną interdyscyplinarną wiedzę, ale także fenomenalne doświadczenie kulturowe.
Program współtworzą Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Jana Gutenberga w Moguncji (Niemcy) i Uniwersytet Burgundzki w Dijon (Francja). W Opolu studenci uczą się podstawowych zagadnień z obszaru nauk o polityce, kulturowego i społecznego wymiaru integracji europejskiej oraz problematyki Europy Środkowej i Wschodniej. Z kolei w Moguncji największy nacisk kładzie się na politykę europejską, a w Dijon na prawo europejskie. W Polsce wykłady prowadzone są w języku angielskim, w Niemczech w językach niemieckim i angielskim, a we Francji po francusku.
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382
carefully created by Uniwersytet Opolski