Uczestnicy spotkania dyskutowali o perspektywach finansowych i celach strategicznych sojuszu FORTHEM po 2030 roku, projekcie European Degree i wspólnym wzmacnianiu doskonałości akademickiej na szczeblu międzynarodowym. Podpisali też Statut Sojuszu, a wszystko to w dniach 24-25 kwietnia 2024 roku na hiszpańskim Uniwersytecie w Walencji.
Obradom przewodniczyła rektor Uniwersytetu w Walencji – prof. Maria Vicenta Mestre Escriva. Uczestniczyli w nich także: prof. Gundars Berzins z Rygi (Łotwa), prof. Sorin Radu z Sibiu (Rumunia), prof. Vincent Thomas z Burgundii (Francja), prof. Sunniva Whittaker z Agder (Norwegia), prof. Jari Ojala z Jyväskyla (Finlandia), prof. Georg Krausch z Moguncji (Niemcy) i prof. Fabio Mazzola, który zastąpił Massimo Midiriego z Palermo (Włochy).
Uniwersytet Opolski reprezentowali z kolei: rektor elekt prof. Jacek Lipok, a także dr Barbara Curyło, która w spotkaniach Prezydencji FORTHEM uczestniczy jako Przewodnicząca Komisji Koordynacyjnej sojuszu.
Do Walencji polecieli też: prorektor ds. rozwoju i finansów prof. Rafał Matwiejczuk, oficer komunikacyjna FORTHEM Agnieszka Kalemba, menadżerka FORTHEM na UO Patrycja Bochenek i Iryna Shvets z Biura Marketingu i PR UO.
– Prezydenci i rektorzy poruszyli szereg tematów związanych z rozwojem sojuszu, w tym przyszłych perspektyw finansowych i celów strategicznych po 2030 roku – informuje dr Barbara Curyło. – W programie dyskusji znalazły się również tematy strategiczne z punktu widzenia inicjatyw Komisji Europejskiej, choćby w zakresie „European Degree” oraz wspólnego wzmacniania doskonałości akademickiej.
Punktem kulminacyjnym spotkania prezydencji było podpisanie Statutu Sojuszu, którego tekst opracowała dr Barbara Curyło. Symbolizuje on wspólne zaangażowanie na rzecz zasad i celów jednoczących wspólne struktury FORTHEM i potwierdza starania uczelni partnerskich na rzecz długoterminowej współpracy.
Równolegle odbywały się też dwa inne spotkania. W pierwszym uczestniczyli prorektorzy uczelni partnerskich, a dotyczyło strategii zwiększania i wzmacniania współpracy naukowej w sojuszu. W tej grupie UO reprezentował prorektor ds. rozwoju i finansów prof. Rafał Matwiejczuk.
Natomiast drugie wydarzenie zgromadziło dwudziestu pięciu ekspertów ds. komunikacji z dziewięciu uniwersytetów. Omawiali strategię komunikacyjną sojuszu, w szczególności pod kątem komunikowania inicjatyw sojuszu dla studentów uczelni partnerskich. W tej grupie pracowały trzy osoby z UO: Agnieszka Kalemba, Patrycja Bochenek i Iryna Shvets.
W myśl wspólnego rozwijania sojuszu podobne spotkania odbywają się co roku. Kolejne, zaplanowane na 2025 rok, ugości włoskie Palermo. Natomiast Uniwersytet Opolski przyjmie rektorów i prezydentów uczelni partnerskich w 2026 roku.
fot. Alberto Gradolí/Uniwersytet w Walencji
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382
carefully created by Uniwersytet Opolski