Prawie 60 tys. zł dla koła naukowego „Misce fiat” z Wydziału Chemii i Farmacji

Projekt zatytułowany „Wsparcie studentów koła naukowego <Misce fiat> w zakresie podniesienia ich kompetencji i umiejętności na arenie międzynarodowej” otrzymał finansowanie w wysokości 59 310,00 zł ze środków przyznanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach projektu niekonkurencyjnego pt. „Wsparcie studentów w zakresie podniesienia ich kompetencji i umiejętności” nr FERS.01.05-IP.08-004/23, nr oferty W110 (w tym 82,52% ze środków europejskich i 17,48% ze środków budżetu państwa).

Tytuł projektu: „Wsparcie studentów koła naukowego „Misce fiat” w zakresie podniesienia ich kompetencji i umiejętności na arenie międzynarodowej

Numer oferty: W110

Projekt zakłada umiędzynarodowienie działań naukowych i badawczych członków koła naukowego „Misce fiat” działającego przy Wydziale Chemii i Farmacji Uniwersytetu Opolskiego. Głównym celem jest umożliwienie prezentacji wyników badań na arenie międzynarodowej, rozwój kompetencji twardych (analitycznych, językowych) i miękkich (autoprezentacja, komunikacja naukowa) studentki kierunku farmacja oraz popularyzację wyników badań w obszarze nauk farmaceutycznych na dwóch prestiżowych konferencjach:

  • 73rd International Congress and Annual Meeting of the Society for Medicinal Plant and Natural Product Research (Neapol, 31 sierpnia – 3 września 2025),
  • Apimondia 2025 – międzynarodowy kongres poświęcony apiterapii (Kopenhaga, 23–27 września 2025).

Projekt koncentruje się na badaniu właściwości biologicznych i chemicznych ekstraktu z propolisu włoskiego dostępnego w komercyjnym suplemencie diety w Polsce.

Zakres działań i efekty

  • Analiza GC-MS, TGA, oznaczenie zawartości polifenoli oraz analiza mikrobiologiczna i morfologiczna ekstraktu,
  • Opracowanie materiałów naukowych w języku polskim i angielskim,
  • Szkolenia specjalistyczne z obsługi aparatury badawczej i metod analizy statystycznej,
  • Warsztaty z autoprezentacji i komunikacji naukowej,

Projekt wspiera nie tylko rozwój indywidualny studentki, ale także integrację naukową i popularyzację badań prowadzonych w Uniwersytecie Opolskim na arenie międzynarodowej.

W ramach realizacji projektu studentka wzięła udział w specjalistycznych szkoleniach z obsługi aparatury analitycznej oraz analizy danych, przygotowała materiały prezentacyjne, a także rozwinęła kompetencje językowe i miękkie – m.in. w zakresie autoprezentacji i komunikacji naukowej.

Projekt znalazł się w gronie wysoko ocenionych inicjatyw (88/100 pkt) spośród ponad 200 zgłoszeń. Eksperci docenili jego interdyscyplinarny charakter, naukowy potencjał oraz realny wpływ na rozwój kariery uczestniczki projektu.

Uczestniczka projektu:

  • Daria Siodłak – studentka 5. roku kierunku farmacja na Wydziale Chemii i Farmacji Uniwersytetu Opolskiego, która aktywnie angażuje się w działalność naukową i organizacyjną, pełniąc funkcję starościny roku oraz Przewodniczącej Studenckiej Rady Wydziału Chemii i Farmacji. Zaangażowana w działalność STN Misce Fiat oraz STN Koronan, jak również w aktywność Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji Opole. Współorganizowała i prowadziła akcje edukacyjne, w tym prelekcje w szkołach ponadpodstawowych nt. profilaktyki, szczepień, suplementów diety, antybiotykoterapii i zdrowia reprodukcyjnego. Autorka artykułu opublikowanego w czasopiśmie naukowym Ann. Acad. Med. Siles., a także rozdziału w monografii naukowej. Brała czynny udział w wielu konferencjach krajowych. Angażuje się również w działalność charytatywną, organizując zbiórki i wydarzenia wspierające lokalne organizacje. W projekcie pełni rolę badaczki i popularyzatorki wyników. W wolnym czasie czyta wszystko co wpadnie jej w ręce, od sci-fi przez literaturę ekonomiczną po poezcję.

Opiekun naukowy:

  • dr Radosław Balwierz – adiunkt w Katedrze Farmacji i Chemii Ekologicznej Uniwersytetu Opolskiego, farmaceuta i doktorem nauk farmaceutycznych. Jest autorem licznych publikacji naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym oraz aktywnym uczestnikiem konferencji naukowych. Pełnił rolę redaktora naukowego podręcznika „Farmakoterapia. Kiedy żywność ma znaczenie. Interakcje leków z żywnością w praktyce dietetyka”. ​ Jest członkiem Prezydium Opolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej oraz Prezesem opolskiej sekcji Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Współpracuje z polską firmą biotechnologiczną Biotts SA. ​Jego zainteresowania naukowe obejmują fitoterapię, apiterapię oraz dermalne i transdermalne postacie leków. Jest doświadczonym mentorem studentów, wspierającym ich rozwój naukowy i organizacyjny, a także współtwórcą i koordynatorem projektów badawczo-edukacyjnych.

Projekt uzyskał 88/100 pkt w ocenie merytorycznej i znalazł się w gronie najlepiej ocenionych inicjatyw w kraju.

Wartość projektu (łączna wysokość wydatków kwalifikowalnych):
27 500 000,00 zł

Wysokość dofinansowania ze środków europejskich (wysokość wkładu Funduszy Europejskich):
22 693 000,00 zł

#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie

Udostępnij post

Przejdź do treści