Pracownicy Instytutu Fizyki UO na kampanii pomiarowej w Niemczech

Dr Ireneusz Książek i mgr inż. Dawid Mazur to uczestnicy kampanii pomiarowej, dzięki której międzynarodowy zespół naukowców ma opanować kontrolowaną fuzję termojądrową. Podczas spotkania w Greifswaldzie wytworzyli w stellaratorze „Wendelstein 7-X” pierwszą plazmę od 2023 roku.

Stellarator to urządzenie, które przy pomocy odpowiednio uformowanego pola magnetycznego utrzymuje plazmę rozgrzaną do temperatury około 100 mln stopni Celsjusza. Znajdujący się w Max-Planck-Institut für Plasmaphysik w Greifswaldzie (Niemcy) stellarator „Wendelstein 7-X” jest największym i najnowocześniejszym tego typu urządzeniem na świecie.

Celem badań, w których uczestniczyli dr Ireneusz Książek i mgr inż. Dawid Mazur jest opanowanie kontrolowanej fuzji termojądrowej. Ma to umożliwić budowanie bezpiecznych elektrowni termojądrowych, które nie obciążałyby środowiska. Naukowcy dążą do tego, by zasoby paliwa dla takich elektrowni były nieskończone i można było je pozyskać z każdego litra wody, a nawet z polnych kamieni.

W takich projektach, jak ten, fizycy z Instytutu Fizyki UO uczestniczą od wielu lat. Co więcej – dzięki współpracy z Instytutem Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy w Warszawie oraz Max-Planck-Institut für Plasmaphysik w Greifswaldzie opracowali unikatową konstrukcję specjalnego spektroskopu XUV. Urządzenie służy do monitorowania zanieczyszczeń plazmy, co nasi naukowcy robią w ramach kampanii pomiarowej OP2.2.

Na zdjęciu (od lewej): dr Ireneusz Książek i mgr inż. Dawid Mazur

Udostępnij post

Skip to content