„Podczas wojny muzy wcale nie milczą” – stwierdził prof. Piotr Śliwiński podczas wykładu „Poetyckie światy wojny” w Auli Błękitnej Collegium Maius. Wygłosił go 14 maja 2024 roku jako część cyklu „Spotkania z literaturą” w ramach XXI Opolskiego Festiwalu Nauki.
Prof. Piotr Śliwiński to pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i jeden z największych znawców literatury współczesnej w Polsce. Jest członkiem Zespołu Nauk Humanistycznych w Radzie Doskonałości Naukowej, dyrektorem Szkoły Doktorskiej Nauk o Języku i Literaturze UAM oraz autorem licznych i prestiżowych publikacji o współczesnej literaturze polskiej.
„Profesor Śliwiński jest najwybitniejszym w Polsce znawcą poezji współczesnej, a w swoim wykładzie poruszał temat „Poetyckich światów wojny w Ukrainie”, przedstawiając w mistrzowskiej syntezie, jak wojna kolonizuje język, którym się posługujemy, i jak poezja może sprzeciwiać się tej przemocowej manipulacji” – czytamy na Facebooku Instytutu Nauk o Literaturze UO.
Prelegent przez ponad godzinę omawiał znaczenie poezji w obliczu wojny, szczególnie tej w Ukrainie. Podkreślał przy tym, że takie wydarzenia wpływają na społeczeństwa, ich mentalność, emocjonalność i etykę. Sprawia też, że życie toczy się na innych zasadach. Prof. Śliwiński stwierdził ponadto, że i do Polski przyszła wojna, nie bezpośrednio, za to zmieniając jej krajobraz społeczny.
– Trudność opowiedzenia o tym, jak ma się wojna w Ukrainie do współczesnej poezji polskiej i ukraińskiej polega na tym, że ta relacja jest niezwykle intensywna – zaznaczył prof. Piotr Śliwiński. – Podczas wojen muzy wcale nie milczą. To żywe, dynamiczne i zmieniające się zjawisko, za którym trudno nadążyć. Drugi kłopot polega na tym, że poezja ta i mówienie o niej jest obarczone pewnym ciężarem etycznym.
Jak zauważył dr hab. Paweł Marcinkiewicz, prof. UO z naszego Instytutu Nauk o Literaturze: obecnie trudno o bardziej aktualny temat. Wykład prof. Śliwińskiego adresowany był do studentów Wydziału Filologicznego UO i wszystkich mieszkańców Opola, którzy interesują się szeroko pojętą humanistyką.
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382
carefully created by Uniwersytet Opolski