Współczesne problemy społeczne, twórcze łączenie teorii i praktyki działania społecznego oraz działalność wolontariuszy i organizacji pozarządowych to tematy XI Ogólnopolskiego Tygodnia Pracy Socjalnej, który odbywał się na Uniwersytecie Opolskim od 17 do 20 marca 2025 roku.
W programie znalazła się między innymi sesja posterowa „Współczesne problemy i kwestie społeczne”, którą zorganizowało Studenckie Koło Naukowe Pracowników Socjalnych. Dało to możliwość, by podyskutować o wyzwaniach stawianych obecnie przed pedagogami, psychologami oraz pracownikami socjalnymi. Uczestnicy poruszali zagadnienia interwencji kryzysowej, przemocy domowej oraz metod pracy z problemami społecznymi.
Każdy też mógł wziąć udział w części wykładowej, którą zatytułowano „Twórcze łączenie teorii i praktyki działania społecznego”. Była to okazja do zaprezentowania najnowszych obszarów zainteresowań badawczych i praktycznych pracowników oraz współpracowników Katedry Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Opolskiego. Wśród prelegentów i prelegentek była Aleksandra Buchta, która starała się odpowiedzieć na pytanie: „Czy wizerunek pracownika socjalnego jest właściwy?”.
Kolejną częścią XI Ogólnopolskiego Tygodnia Pracy Socjalnej na UO były spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych (NGO) i wolontariuszami. Celem było przybliżenie sylwetki wolontariusza, specyfiki funkcjonowania wolontariatu w strukturach NGO oraz promowanie wolontariatu, jako drogi rozwoju zawodowego i społecznego jednostki. W tym miejscu o Opolskim Korpusie Solidarności opowiedziała Maja Tomanik reprezentująca Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.
Inicjatorką i opiekunką merytoryczną wydarzenia była dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, prof. UO, a jego moderatorem Sławomir Kania – oboje z Katedry Pedagogiki Społecznej UO. Wszystko przy współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Pracowników Socjalnych. Inicjatywa była jednocześnie kontynuacją corocznych działań podejmowanych przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szkół Pracy Socjalnej w ośrodkach kształcących pracowników socjalnych w Polsce. Trwała od 17 do 20 marca, ale postery można było oglądać do 27 marca 2025 roku.