O środowisku, społecznej odpowiedzialności i ładzie korporacyjnym dyskutowali uczestnicy II Opolskiego Kongresu ESG, który odbywał się 12 i 13 czerwca 2025 roku na Zamku w Mosznej. To jedyne wydarzenie na Opolszczyźnie, które w całości dotyczy ESG.
– W drugiej edycji kongresu skupiliśmy się na obszarach, które są rozwinięciem skrótu ESG – mówiła dr Sabina Wyrwich-Płotka, prezeska Fundacji UO. – To środowisko (environment), społeczna odpowiedzialność (social responsibility) i ład korporacyjny (corporate governance). Takim kluczem dobraliśmy tematykę poszczególnych paneli dyskusyjnych, warsztatów i debaty.
Na podstawie tych trzech pojęć ocenia się działania przedsiębiorstw w zakresie między innymi: transparentności, troski o środowisko, współpracy z partnerami i klientami oraz warunków pracy i struktury organizacyjnej. 12 i 13 czerwca w Mosznej dyskutowano o nich, łącząc wiedzę i doświadczenia różnorodnych środowisk, od samorządu, przez biznes, aż po naukę.
Pierwszego dnia kongresu odbyły się trzy panele dyskusyjne: „Transformacja energetyczna w Polsce vs zrównoważony rozwój w sferze gospodarki realnej”, „Innowacje w służbie zrównoważonego rozwoju” i „ESG w branży HoReCa: zrównoważony rozwój w hotelarstwie i gastronomii”.
Można też było dołączyć do warsztatów zarzadzania ryzykiem klimatycznym w przedsiębiorstwach, przeszkolić się w zakresie działań na rzecz gospodarki cyrkularnej i dowiedzieć się, jak przejść przez analizę podwójnej istotności w raporcie ESG. Warsztatom towarzyszyła sesja ekspercka nt. ESG z Jonaszem Szczeniowskim.
Drugiego dnia uczestnicy wydarzenia dyskutowali o modelach zarządzania, społecznej odpowiedzialności i nowych technologiach na usługach urbanistyki. Odbył się wtedy panele dyskusyjne „Governance w praktyce: dobre zarządzanie jako klucz do sukcesu ESG” i „Biznes, debata, działanie. Wpływ technologii na społeczną odpowiedzialność”.
Kongres zamknęła debata na temat nowych technologii w służbie smart city. O wyzwaniach, możliwościach i kierunkach rozwoju tego obszaru dyskutowały: prof. dr hab. Sabina Kauf z Instytutu Ekonomii i Finansów UO, dr Sabina Baraniewicz-Kotasińska z Instytut Nauk o Polityce i Administracji UO, zastępczyni prezydenta miasta Opola Małgorzata Stelnicka oraz Sławomir Milewski z firmy Netconcept, która tworzy oprogramowanie dla administracji publicznej.
– To jedyne takie wydarzenie na Opolszczyźnie. Łączymy tutaj głosy wielu różnych środowisk, w tym samorządowców, ludzi biznesu i przedstawicieli środowiska akademickiego – podkreślała dr Sabina Wyrwich-Płotka, prezeska Fundacji UO. – Szczególnie ważne są standardy wdrażania ESG, w tym raporty, które będą w przedsiębiorstwach niezbędne, by inwestować i tworzyć strategie biznesowe. To kongres o przyszłości wielu branż.
II Opolski Kongres ESG zorganizowała Fundacja Uniwersytetu Opolskiego.
GALERIA