O zielonej transformacji na Wydziale Przyrodniczo-Technicznym. Gościliśmy 25. Wiosnę Austriacką

1 kwietnia 2025 roku na Wydziale Przyrodniczo-Technicznym Uniwersytetu Opolskiego odbyły się otwarcie wystawy „Cyfrowo & cyrkularnie: w stronę społeczeństwa cyrkularnego” i wykład dr. inż. Dariusza Suszanowicza „Wykorzystanie doświadczeń austriackich w polskiej nauce i gospodarce”. Oba wydarzenia były częścią 25. edycji Wiosny Austriackiej.

Dr inż. Dariusz Suszanowicz omówił tradycje polsko-austriackiej współpracy kulturalnej, naukowej i gospodarczej oraz możliwości organizacji i finasowania dwustronnej współpracy zespołów badawczych z obu państw. Jako przykład, w jaki sposób doświadczenia Austriaków można wykorzystać w polskiej gospodarce, przedstawił austriacką energetykę, która bazuje na odnawialnych źródłach energii oraz gospodarkę odpadami komunalnymi obejmującą termiczne przekształcanie odpadów.

– Te dwa zagadnienia są szczególnie istotne w świetle realizowanej obecnie w Opolu inwestycji: Centrum Zielonej Transformacji – zauważył dr inż. Dariusz Suszanowicz. – Centrum ma wprowadzić w naszym mieście nowoczesną gospodarkę odpadami komunalnymi. Warto przy tej okazji skorzystać z dobrych praktyk austriackich, na przykład z zaprezentowanej podczas wykładu spalarni odpadów komunalnych Spittelau w Wiedniu.

Wystawa „Cyfrowo & cyrkularnie: w stronę społeczeństwa cyrkularnego” podejmowała z kolei tematykę gospodarki w obiegu zamkniętym oraz świadomego gospodarowania dobrami konsumpcyjnymi. Zmuszają nas do tego coraz częściej pojawiające się problemy z dostępnością surowców i rosnące koszty energii. Wiele uwagi tym zagadnieniom poświęca się na kierunkach realizowanych przez WPT, szczególnie na Ochronie środowiska i Inżynierii środowiska.

– Tematyka prezentowana na wystawie powinna w szczególności trafić do ludzi młodych, naszych studentów, którzy w przyszłej pracy zawodowej powinni wprowadzać przedstawione tu idee w życie – podkreślał dr inż. Dariusz Suszanowicz. – Natomiast rolą pracowników badawczo-dydaktycznych jest szukanie nowych rozwiązań lub udoskonalanie znanych już technologii, które pozwolą zmniejszyć negatywne oddziaływanie człowieka na środowisko naturalne.

Wystawa potrwa do 23 kwietnia 2025 roku. To część 25. edycji Wiosny Austriackiej, podobnie jak wykład dr. inż. Dariusza Suszanowicza. Okazją były obchodzone w 2024 roku 50-lecie działalności Instytut Polskiego w Wiedniu, a także tegoroczne 60-lecie Austriackiego Forum Kultury w Warszawie.

Wykład i wystawę zorganizowały: Biblioteka Austriacka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, Austriackie Forum Kultury w Warszawie oraz Wydział Przyrodniczo-Techniczny Uniwersytetu Opolskiego. Patronat honorowy objęli z kolei: Marszałek Województwa Opolskiego Szymon Ogłaza, Ambasador Republiki Austrii Andreas Stadler, Konsul Honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu dr Edward Wąsiewicz, rektor UO prof. dr hab. Jacek Lipok i dziekan WPT dr inż. Dariusz Suszanowicz.

GALERIA

Udostępnij post

Przejdź do treści