O psychologii wobec pracy zawodowej na konferencji „Uniwersytet dla biznesu”

Pierwsze spotkanie z cyklu „Uniwersytet dla biznesu” dotyczyło relacji psychologii z życiem zawodowym. Odbyło się 4 kwietnia 2025 roku w sali nr 112 Instytutu Psychologii Uniwersytetu Opolskiego.

Wśród poruszanych podczas wydarzenia zagadnień znalazły się: zadowolenie pracownika z pracy, poczucie wpływu na warunki pracy, zdrowie psychiczne pracowników, szczęście a wydajność w pracy, a także motywacja w pracy. Wykłady poprowadzili: dr Jakub Filipkowski, dr Radosław Walczak, dr Aleksander Hauziński, dr Przemysław Zdybek i dr Arkadiusz Jasiński.

– Czynników, które odpowiadają za dobrostan pracownika jest wiele. Po pierwsze należy wiedzieć, jak przeprowadzać badania i ekspertyzy w tym zakresie – podkreślała prof. dr hab. Aleksandra Rogowska, dyrektorka Instytutu Psychologii. – Musimy brać pod uwagę cechy osobowe i stopień dopasowania zainteresowań do zajmowanego stanowiska. Ważne są też klimat organizacyjny, atmosfera i zespół, w którym pracujemy, a do tego równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Takich czynników jest oczywiście o wiele więcej, a my przychodzimy z konkretnymi rozwiązaniami.

W spotkaniu uczestniczyli między innymi: managerowie HR, specjaliści ds. personalnych, kierownicy marketingu, kierownicy działów kadr i płac, dyrektorzy handlowi, managerowie ds. rekrutacji i szkoleń, specjaliści ds. międzynarodowych, managerowie ds. controllingu oraz specjaliści ds. sieciowania w edukacji. Wszyscy z przedsiębiorstw znajdujących się w województwie opolskim.

Uczestnicy wyrazili zainteresowanie prezentowaną ofertą Instytutu Psychologii oraz określili obszary, w których Uniwersytet Opolski może wspierać rozwój firm. Poruszane tematy będą kontynuowane przez instytut oraz Uniwersyteckie Centrum Transferu Wiedzy i Technologii. Zgromadzeni zapoznali się też z działalnością i ofertą UCTWiT oraz Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

– Program wydarzenia kierujemy do przedsiębiorców, chcąc nawiązać współpracę pomiędzy pracownikami Instytutu Psychologii a środowiskiem biznesowym – mówiła prof. dr hab. Aleksandra Rogowska. – Coraz bardziej oczywisty staje się fakt, że sukces firmy, również finansowy, jest bezpośrednio powiązany z dobrostanem pracowników. Choć ta zależność wydaje się oczywista, prawdziwe wyzwanie polega na tym, jak ten dobrostan skutecznie osiągnąć.

Konferencję zorganizowały Uniwersyteckie Centrum Transferu Wiedzy i Technologii oraz Instytut Psychologii UO. Wydarzenie rozpoczęło projekt „Uniwersytet dla biznesu”, w którym przedstawiciele kolejnych instytutów Uniwersytetu Opolskiego będą dzielić się swoją specjalistyczną wiedzą z opolskimi przedsiębiorcami. Zaprezentują przy tym możliwości ich wsparcia.

GALERIA

Udostępnij post

Przejdź do treści