O jakości kształcenia przez 4 dni! Uczestnicy inspirowali się i dzielili innowacjami

Wykłady, dyskusje, szkolenia, a nawet zajęcia sportowe – to wszystko znalazło się w programie Dni Jakości Kształcenia Uniwersytetu Opolskiego, które trwały od 6 do 9 maja 2025 roku. Umożliwiły wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, szczególnie pomiędzy nauczycielami akademickimi.

Wydarzenie otworzył dzień wspólny dla całej uczelni. Posłuchać można było o zmieniający się kompetencjach jutra, problem-based learningu w podnoszeniu jakości kształcenia oraz innowacyjnych formach prowadzenia zajęć dydaktycznych. Na koniec odbyła się studencka debata, której uczestnicy dyskutowali o swoim udziale w procesie doskonalenia jakości kształcenia.

– Wydarzenie ma ułatwić wykładowcom przekazywanie dobrych praktyk, które wykorzystują, ucząc młode pokolenia. Wielu z nich opiera się na innowacyjnych metodach, ale nie ma jak się nimi podzielić – mówiła dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, prof. UO, prorektor ds. kształcenia. – Taką właśnie możliwość dają im Dni Jakości Kształcenia. Nauczyciele akademiccy mogą wymieniać się tutaj swoim doświadczeniem i omawiać, w jaki sposób przekazują studentom wiedzę i jak ją weryfikują.

Drugi, trzeci i czwarty dzień DJK były bardziej ukierunkowane, ponieważ pałeczkę przejęły wydziały i jednostki UO. Wydział Nauk o Zdrowiu przygotował szkolenie dotyczące resuscytacji z użyciem defibrylatora AED oraz wykłady o cukrzycy typu 1 i depresji wśród studentów. Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu zorganizowało zajęcia sportowe, Wydział Prawa i Administracji wykład o pracy adwokata, a Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki zajęcia na temat prac dyplomowych jako wyznaczników jakości kształcenia.

Wydział Filologiczny przygotował natomiast warsztaty o medytacji w pracy na uczelni, tworzeniu przyjaznego środowiska akademickiego, wspieraniu krytycznego myślenia oraz metaforach w pisaniu na poziomie uniwersyteckim. Mowa była też o sztucznej inteligencji w biznesie i o monitoringu jakości kształcenia na przykładzie rozwiązań stosowanych na tym wydziale w procesie dyplomowania.

– Sercem uniwersytetu są studenci. Zależy nam na tym, aby ich dobrze kształcić, i aby trafiali na rynek pracy z odpowiednimi kompetencjami – mówiła dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, prof. UO. – Już nie dyplom decyduje o tym, czy ktoś znajdzie wymarzoną pracę, ale właśnie owe kompetencje i dobre przygotowanie, by funkcjonować w szybko zmieniającym się świecie. Zobowiązujemy się, by w jak najlepszy i przejrzysty sposób przekazywać wiedzę, która jest aktualna, współczesna i zgodna z trendami postępu cywilizacyjnego.

Wykład o nauce histologii z użyciem platformy 3DHistech przygotował z kolei Wydział Lekarski. Podobnie jak zajęcia o dziennikach laboratoryjnych z naklejkami, jako ciekawym narzędziu dydaktycznym w nauce obrazów mikroskopowych, a także o roli symulacji medycznej w nauczaniu i działalności Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IMFSA na UO.

Uczestnicy mogli też posłuchać wystąpień: „Kierunki ścisłe, a kompetencje zawodowe” (Wydział Przyrodniczo-Techniczny), „Narzędzia wspomagające dydaktykę akademicką” i „Zastosowanie narzędzi AI w pracy dydaktycznej” (Wydział Nauk Społecznych), „Metody aktywizowania studentów podczas zajęć i poza zajęciami” (Wydział Chemii i Farmacji) oraz „Blue Ocean Strategy – znajdź swoją niszę rynkową” (Wydział Ekonomiczny).

Centrum Nowoczesnych Technologii zorganizowało natomiast szkolenie z platformy Microsoft Teams, którą uczelnia wykorzystuje do kształcenia na odległość. Do tego dr hab. Jakub Brdulak, prof. SGH wygłosił wykład zatytułowany „Po co zapewnianie jakości? Wyzwania i potencjalna wartość dla uczelni”.

Poszczególne punkty programu Dni Jakości Kształcenia odbywały się w budynkach: Collegium Maius, Collegium Civitas, Wydziału Nauk o Zdrowiu, Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu, Collegium Iuridicum, Collegium Medicum, Collegium Biotechnologicum, Collegium Chemicum oraz przy ul. Oleskiej 48 i na platformie MS Teams.

Wydarzenie zorganizowały Biuro Dydaktyki i Jakości Kształcenia oraz Uczelniany Zespół ds. Jakości Kształcenia przy współpracy z prorektor ds. kształcenia dr hab. Anną Weissbrot-Koziarską, prof. UO. Była to jego druga edycja.

GALERIA

Udostępnij post

Przejdź do treści