O cle, akcyzie i hazardzie. Przedstawiciele WPiA na konferencji w Izbicku

Reprezentanci Ministerstwa Finansów, Krajowej Administracji Skarbowej i środowisk akademickich z całego kraju, a także eksperci z wiodących polskich kancelarii prawnych przyjechali do Izbicka. 7 i 8 kwietnia 2025 roku odbywała się tam konferencja zatytułowana „Cło, akcyza oraz hazard – w dobie zmian prawnych i gospodarczych”.

Była to 11. edycja Ogólnopolskiej Opolskiej Konferencji Podatkowej. Uczestniczyło w niej 170 osób, w tym przedstawiciele Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. Program wydarzenia obejmował ponad 60 wystąpień naukowych, które były częścią trzech równoległych paneli tematycznych.

Mowa była o prawie podatkowym, w szczególności prawie celnym, akcyzowym i regulacjach dotyczących gier hazardowych. W panelu plenarnym, który moderował dr hab. Andrzej Gorgol, prof. UZ (Uniwersytet Zielonogórski), poruszono chociażby kwestię kwalifikacji płynów do papierosów elektronicznych jako wyrobów akcyzowych.

Zainteresowanie wzbudziła także prezentacja wyników badań struktury rynku wyrobów tytoniowych i ich alternatyw, które naukowcy z Uniwersytetu Opolskiego prowadzili w latach 2013-2023. Przedstawili je dr Andrzej Tatara (UZ) i Ewa Piechota-Oloś (UO). Znaleźć je można też w monografii zatytułowanej „Struktura rynku wyrobów tytoniowych i ich alternatyw w latach 2013–2023. Aspekty prawne, ekonomiczne i legislacyjne”.

Ponadto dr Piotr Stanisławiszyn (kierownik Katedry Prawa Gospodarczego i Finansowego UO), dr hab. Piotr Stec, prof. UO (dyrektor Instytutu Nauk Prawnych UO) i dr Ewaryst Kowalczyk (zastępca dyrektora Instytutu Nauk Prawnych UZ) podkreślali znaczenie współpracy naukowej pomiędzy ośrodkami akademickimi. Podczas otwarcia konferencji mówili też o roli interdyscyplinarnego podejścia do zagadnień podatkowych w kontekście dynamicznych zmian legislacyjnych i gospodarczych. 

Konferencja w Izbicku po raz kolejny potwierdziła swoją rangę jako jednego z najważniejszych forów debaty naukowo-praktycznej w zakresie podatków pośrednich. Wysoki poziom merytoryczny wystąpień, różnorodność ich tematyki oraz możliwość wymiany poglądów pomiędzy przedstawicielami nauki i praktyki czynią z niej wydarzenie o dużym znaczeniu dla rozwoju nauki prawa finansowego w Polsce.

Udostępnij post

Przejdź do treści