Muzeum UO świętowało 10 lat istnienia!

Premiera jubileuszowego filmu i okolicznościowa wystawa czekały na uczestników spotkania z okazji 10-lecia Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Był też czas na wspomnienia, podziękowania i gratulacje, a wszystko to podczas wydarzenia, jakie gościło w muzeum 9 maja 2024 roku.

Film zatytułowany „Obiektywem w historię. 10 lat Muzeum Uniwersytetu Opolskiego” był podsumowaniem dekady działalności tej jednostki. Przygotował go Filip Ożarowski z Biura Marketingu i Public Relations UO. Również wystawa, którą otwarto podczas spotkania, dotyczyła czasów od powstania muzeum aż do dziś, kiedy funkcjonuje przy 30-letnim uniwersytecie z 70-letnią tradycją.

– Na naszej uczelni trwa rok jubileuszy – zauważyła Danuta Szewczyk-Kłos, dyrektorka Biblioteki UO. – Za nami już 30-lecie Uniwersytetu Opolskiego, a teraz świętujemy 10-lecie Muzeum UO. Zbliżają się też 60-lecie Wydziału Chemii i 25-lecie Wydziału Przyrodniczo-Technicznego. Cieszę się, że w tym całym łańcuchu jubileuszy przyjaciele UO przybyli i tutaj. Jest z nami wiele osób, które bardzo przyczyniły się do powstania muzeum.

Na jubileusz przyszły władze uczelni, a także jej pracownicy naukowi i osoby związane z muzeum. Wśród nich byli: rektor elekt prof. dr hab. Jacek Lipok, były rektor UO i inicjator powstania muzeum prof. Stanisław Sławomir Nicieja, wieloletnia dyrektorka Biblioteki UO dr Wanda Matwiejczuk, folklorystka prof. Dorota Simonides, fotograf Jerzy Stemplewski i kanclerz UO Zbigniew Budziszewski.

– Na studia przyjechałem tu w 1968 roku. Wybrałem to miejsce, bo kochałem polską piosenkę i pisałem teksty. W tamtej chwili uczelnia miała 14 lat – podkreślał prof. Stanisław Sławomir Nicieja. – Gdy natomiast zostałem rektorem, byłem trzynastą osobą pełniącą tę funkcję, nie pierwszą i nie ostatnią. Pomyślałem więc, że trzeba pokazać, kto założył naszą uczelnię i kto później ją tworzył. Dotrzeć do jej korzeni i opisać jej historię. Dziś muzeum to serce tego uniwersytetu, nasza przeszłość.

Z okazji 10-lecia istnienia Muzeum UO rektor elekt prof. dr hab. Jacek Lipok wygłosił mowę okolicznościową. Przemawiały też dyrektorka Biblioteki UO Danuta Szewczyk-Kłos oraz dr Wanda Matwiejczuk, jej poprzedniczka i była pierwsza kierowniczka muzeum. Oprócz nich głos zabrał prof. Stanisław Sławomir Nicieja, który podarował jednostce portret Ludwika van Beethovena namalowany w XIX wieku.

– Ktoś kiedyś powiedział, że muzeum to miejsce, w którym czas się zatrzymał. To, co tutaj widzimy, czego jesteśmy świadkami, te wydarzenia, która się toczą, przeczą temu stwierdzeniu – mówił prof. dr hab. Jacek Lipok. – Okazuje się, że to żywe miejsce, w którym czas pulsuje ze szczególną intensywnością. Miejsce, które odwiedza się, by mieć świadomość zdarzeń, które minęły i percepcję tego, co może wydarzyć się w przyszłości.

Podczas spotkania uhonorowano też osoby szczególnie zasłużone dla muzeum. Byli to: prof. Stanisław Sławomir Nicieja, dr Wanda Matwiejczuk, prof. Dorota Simonides i Jerzy Stemplewski. Przekazano im faksymile grafiki klasztoru dominikańskiego, którą w 1864 roku stworzył Franz Krüger. Ponadto przedstawicielki Urzędu Miasta Opola – w imieniu prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego – wręczyły kwiaty prof. dr. hab. Jackowi Lipokowi i Danucie Szewczyk-Kłos.

GALERIA – fot. Piotr Kasprzyk

GALERIA – fot. Sylwiusz Koral

https://youtube.com/watch?v=Lw-_aI3_AXY%3Fsi%3D5uZ8GvW-ZIAD8ZBO
https://youtube.com/watch?v=tVFci-XqmQQ%3Fsi%3DVwXeaZH78WWxa7bn

Udostępnij post

Skip to content