Młodzież przyjechała na Tydzień Germanistyki Opolskiej. To już szesnasty raz na UO!

Tydzień Germanistyki Opolskiej trwał od 7 do 11 kwietnia 2025 roku i przyciągnął młodzież ze szkół z województw: śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Byli to przede wszystkim maturzyści, ale również jedna klasa ze szkoły podstawowej.

Wśród tematów, które trafiły na tegoroczny TGO, znalazły się: rola języka niemieckiego w budowaniu kariery, niemieckie wynalazki i odkrycia, słynne Austriaczki i Austriacy, kulinaria z krajów niemieckojęzycznych, rola sztucznej inteligencji w edukacji, Niemcy i język niemiecki na Śląsku, podróże literackie i kolokacje językowe.

Młodzież uczestniczyła nie tylko w wykładach nauczycieli akademickich, ale również w warsztatach. Towarzyszyły jej osoby studiujące na Uniwersytecie Opolskim germanistykę oraz język niemiecki w biznesie i komunikacji publicznej. Zainteresowani mogli więc zapytać, jak wyglądają studia na UO, w tym zajęcia i codzienne akademickie życie.

– Germanistyka to wyjątkowa atmosfera i wspaniali ludzie. Wśród nich są oczywiście wykładowcy, bardzo kompetentni i zawsze gotowi, by nas wspierać. To właśnie ta otwartość i życzliwość tworzą kwintesencję germanistyki na Uniwersytecie Opolskim – mówiła Eliza Cymerman, studentka germanistyki. – A co po studiach? Wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Ofert jest wiele, szczególnie że na Opolszczyźnie działa sporo niemieckojęzycznych firm.

Wydarzenia, które odbywały się w ramach Tygodnia Germanistyki Opolskiej, gościły w Auli Błękitnej Collegium Maius i sali widowiskowej Studenckiego Centrum Kultury. Zorganizowały je Katedra Języka Niemieckiego i Katedra Literatury Niemieckojęzycznej, które należą do struktur Wydziału Filologicznego UO. To przy współpracy z Biblioteką Austriacką Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Wydarzenie koordynowały dr Mariola Majnusz-Stadnik i dr Kornelia Kansy.

– Żyjemy w wyjątkowym regionie, w którym język niemiecki odgrywa istotną rolę. Właśnie dlatego nasze kierunki dają tu znakomite perspektywy zawodowe – podkreślała dr Mariola Majnusz-Stadnik, kierowniczka Katedry Języka Niemieckiego. – Współpracujemy z licznymi instytucjami i firmami, w których nasi absolwenci z powodzeniem znajdują zatrudnienie. Studenci kształcą się pod okiem doświadczonych dydaktyków, naukowców i praktyków, co gwarantuje wysoki poziom nauczania i dobre przygotowanie do przyszłej pracy zawodowej.

W odpowiedzi na rosnące potrzeby rynku pracy na UO powstał niedawno kierunek o profilu praktycznym: język niemiecki w biznesie i komunikacji publicznej. To jedna z wielu dróg, jakimi można wejść na ten rynek, nie tylko zyskując wiedzę na jego temat oraz kompetencje cenne w świecie biznesu i administracji, ale i szlifując znajomość języka niemieckiego.

Studiować można też germanistykę, która przygotowuje między innymi do pracy tłumacza i nauczyciela, ale otwiera przy tym drzwi również do innych ścieżek kariery. Można się po niej odnaleźć też w firmach międzynarodowych, instytucjach kulturalnych, redakcjach, biurach podróży czy organizacjach współpracujących z partnerami niemieckojęzycznymi. Jednak przede wszystkim – dobra znajomość języków obcych jest dziś bardzo pożądana na rynku pracy.

– Cieszę się, że tu trafiłam, bo poziom germanistyki na Uniwersytecie Opolskim jest naprawdę wysoki – przyznała Agata Wyschka, studentka germanistyki. – Zresztą słynie z tego cała Opolszczyzna, a to daje nam naprawdę solidne perspektywy zawodowe. Ogromnym atutem jest też to, że wiele zajęć odbywa się w języku niemieckim, co świetnie przygotowuje nas do pracy w zawodzie. Możemy też liczyć na wsparcie wykładowców i innych studentów, szczególnie ze starszych roczników.

Tegoroczna rekrutacja na studia ruszy 22 kwietnia i potrwa do 11 lipca. Ogłoszenie list osób zakwalifikowanych na studia, pozostających w rezerwie i niezakwalifikowanych nastąpi 17 lipca. Termin składania dokumentów przewidziano na okres od 18 do 25 lipca.

Język niemiecki w biznesie i komunikacji publicznej – studia licencjackie

Germanistyka – studia licencjackie

Germanistyka – studia magisterskie

Udostępnij post

Przejdź do treści