Bohemistka i polonistka z Instytutu Nauk o Literaturze Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego znalazła się w składzie Rady Programowej Forum Polsko-Czeskiego przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Stało się tak za sprawą decyzji ministra Radosława Sikorskiego, którą podpisał 14 sierpnia 2024 roku. W skład rady weszli też między innymi: Břetislav Dančák (Ambasador Republiki Czeskiej w Warszawie), Petr Vlček (dyrektor Czeskiego Centrum w Warszawie) i Wojciech Konończuk (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich). Znaleźli się w niej także inni specjaliści w zakresie współpracy polsko-czeskiej na różnorakich polach.
Profesor Aleksandra Pająk-Głogiewicz to zastępczyni dyrektora Instytutu Nauk o Literaturze UO. Niedawno uzyskała stypendium Instytutu Literatury Czeskiej Akademii Nauk Republiki Czeskiej, dzięki czemu – w ramach programu Fellowship Josefa Dobrovského – prowadziła prace badawcze nad reprezentacjami Jana Nepomucena.
Nasza badaczka jest też członkinią międzynarodowego kręgu redakcyjnego najstarszego czeskiego pisma slawistycznego wydawanego przez Instytut Słowiański Akademii Nauk Republiki Czeskiej – „Slavia. Časopis pro slovanskou literaturu“.
Ponadto pracuje jako redaktorka tematyczna wydawanego przez Uniwersytet Warszawski czasopisma „Prace Filologiczne. Literaturoznawstwo”, gdzie odpowiada za slawistykę zachodnią. Tytuł podejmuje tematy: filologii narodowej, historii literatury i kultury polskiej, slawistyki i filologii klasycznej, a także krytyki literackiej i teorii literatury.
Forum Polsko-Czeskie istnieje od 2008 roku. Jak czytamy na stronie internetowej MSZ RP: „Nadrzędnym celem Forum jest utrwalanie pozytywnych wizerunków społecznych, przełamywanie negatywnych stereotypów we wzajemnym postrzeganiu, budowanie sympatii i trwałego zaufania między narodami polskim a czeskim.” Rada Programowa jest jego ciałem doradczym.
fot. Michael Wögerbauer
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382
carefully created by Uniwersytet Opolski