Około pół tysiąca uczniów ostatnich lat szkół średnich przyszło na opolski rynek, by wspólnie zatańczyć w 23. edycji Poloneza Maturzystów w Opolu. Wydarzenie odbyło się dokładnie 97 dni przed startem matur – 28 stycznia 2025 roku.
Korowód prowadzili Miss Polonia 2023 Ewa Jakubiec oraz aktor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora Andrzej Mikosza. Kolejne pary stworzyli: prorektor ds. kształcenia Uniwersytetu Opolskiego dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, prof. UO i prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, przewodnicząca Samorządu Studenckiego UO Aleksandra Krupop i kierownik Studenckiego Centrum Kultury Szymon Wolf, a także opolska kurator oświaty Joanna Raźniewska i jej zastępca Marek Leśniak.
Z przodu korowodu dominowały stroje nawiązujące do „Pana Tadeusza”. Właśnie do ekranizacji epopei Adama Mickiewicza Wojciech Kilar skomponował utwór, do którego zatańczyli maturzyści prowadzeni przez wspomniane wyżej osoby. Ten dostojny i powolny taniec to nieodłączny element przedmaturalnych tradycji, takich jak między innymi studniówka, z którą zresztą się łączy. Niektórzy twierdzą też, że klimat poloneza jest tak poważny, jak czyhające po maturze dorosłe życie. Najważniejsze jednak, że to także łatwy taniec, który wybacza pomyłki.
– Cieszę się, że przyszło tu tak dużo młodych osób. Od momentu, w którym zatańczycie poloneza, ścieżka na Uniwersytet Opolski będzie dla was otwarta. Pozostaje tylko nacisnąć klamkę do drzwi, które nazywają się świadectwem dojrzałości – mówiła prorektor ds. kształcenia dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, prof. UO. – Za tymi drzwiami pojawia się już zupełnie inna przestrzeń. Przestrzeń pełna spotkań, rozmów i poszukiwań ścieżki na przyszłość. Zachęcam, by droga ta prowadziła przez naszą uczelnię. Przyjrzyjcie się ofercie UO, wybierzcie to, co najwłaściwsze, a my zapewnimy, że dzisiejszy polonez będzie dopiero początkiem waszej przyszłości.
Polonez rozpoczął się w samo południe. Poprzedziły go próba i konkursy. Wygrać można było między innymi: uniwersyteckie kubki i kalendarze oraz skarpetki i bawełniane torby z logo uczelni. Wśród nagród znalazły się też: bilety do kin Helios i Meduza, Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, Teatru im. Jana Kochanowskiego oraz Galerii Sztuki Współczesnej, zaproszenia na koncerty do Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, a także kawa od Hard Beans. Maturzyści otrzymali też certyfikaty poświadczające ich udział w wydarzeniu.
– Skoro znam poloneza, to czemu miałabym go tu nie zatańczyć? To fajna inicjatywa, którą traktuję jako próbę przed studniówką. Poza tym to okazja, by spotkać się z innymi maturzystami i wypełnić tradycję – podkreślała Gosia z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr III w Opolu. – Cieszę się na nadchodzącą studniówkę, ale też trochę się nią stresuję. Trzeba będzie wypaść dobrze, elegancko i z fasonem. Później czeka mnie matura, na której będę zdawać rozszerzone: matematykę, język angielski i geografię. Jestem dobra z matematyki, dlatego po egzaminach chciałabym pójść w tym kierunku.
Podobno ten, kto zatańczy poloneza, będzie miał szczęście na maturze, o ile poświęci też odpowiednio dużo czasu nauce. Tegoroczne egzaminy dojrzałości potrwają od 5 do 22 maja. Aby je zdać, trzeba będzie zdobyć co najmniej 30% z obowiązkowych przedmiotów na poziomie podstawowym – w części pisemnej (matematyka, język polski, język obcy) i ustnej (język polski, język obcy). Każdy maturzysta musi też podejść do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym.
– Tańczenie poloneza jest bardzo ważnym elementem tradycji. Przetrwała wiele lat i cieszę się, że możemy ją wciąż kultywować. To bardzo fajna inicjatywa i dlatego tak chętnie bierzemy w niej udział – ocenił Bruno z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr V w Opolu. – Chcemy, by to przyniosło nam szczęście na maturze. Oczywiście jednocześnie dobrze się bawimy. To nie pierwszy raz, bo poloneza tańczyliśmy już na studniówce. Wyszedł bardzo dobrze, szczególnie że ćwiczyliśmy go od początku grudnia. Teraz czas na maturę, gdzie będę zdawał rozszerzone geografię i angielski, po czym planuję startować na studia ekonomiczne.
Poloneza Maturzystów w Opolu zorganizowała „Gazeta Wyborcza”, a Uniwersytet Opolski był jego partnerem, tak samo jak Miasto Opole. Patronat nad imprezą sprawowali prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski i opolska kurator oświaty Joanna Raźniewska, a patronat medialny – Radio Eska Opole.
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
tel.: 77 452 70 02
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382
Rektorat:
rektorat@uni.opole.pl
Biuro Kanclerza:
sekretariat@uni.opole.pl
Biuro Spraw Studenckich:
bss@uni.opole.pl
carefully created by Uniwersytet Opolski