Lubelska wystawa profesora Mariana Molendy

„POWROTY: RZEŹBA I RELIEF” to niezwykła, retrospektywna wystawa profesora Mariana Molendy, którą do końca marca można oglądać w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Wystawa jest jednocześnie formą nagrody przyznanej podczas 27. Międzynarodowego Wschodniego Salonu Sztuki w 2023 roku. Doceniono wówczas dwie rzeźby opolskiego artysty – „Katedra” i „Epitafium”.

Tytuł „Powroty” ma tutaj wielowymiarowe znaczenie. Nawiązuje do wcześniejszej wystawy prof. Mariana Molendy z 1997 roku, prezentowanej w Galerii Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz BWA w Puławach. Dodajmy, że dzięki tym wystawom prace artysty zostały ocalone przed zniszczeniem przez wielką powódź, która w tym czasie przeszła przez Opolszczyznę. Ten dramatyczny kontekst powraca także w lubelskiej wystawie – część prac odnosi się do tragicznych wydarzeń wrześniowej powodzi 2024 roku, która zniszczyła niektóre z dzieł mieszkającego w Nysie rzeźbiarza. Dla artysty stanowią one osobistą pamięć miejsca i wydarzeń, które na trwałe wpisały się w jego twórczość.

Wystawa „Powroty” to także swoista podróż do przeszłości artysty, to spotkanie z czasem dzieciństwa i młodości, z miejscem, które profesor opuścił kilkadziesiąt lat temu. To również przekrój twórczości profesora z ostatnich trzydziestu lat. Zobaczymy tam ponad osiemdziesiąt prac, głównie reliefów i rzeźb. Tematem wspólnym, który artysta przekłada na swój własny rzeźbiarski język jest tu przede wszystkim człowiek.

Centralnym punktem ekspozycji jest monumentalna instalacja „Exodus”, która robi szczególne wrażenie na zwiedzających. Odlane z czarnej żywicy poliestrowej, wysokie na prawie 2,8 m. metra rzeźby, po raz pierwszy prezentowane są właśnie w Lublinie. Prace te łączą w sobie abstrakcję organiczną i elementy kubizmu, tworząc unikatową estetykę.

„Exodus”, jak wyjaśnia sam artysta, to forma egzystencjalnej metafory, której wyrazem jest kompozycja 13  zmultiplikowanych figur – postaci, zwieńczonych „koroną”. Napięcia wewnętrzne brył  oraz surowość faktur dodatkowo potęgują dramatyzm i ogólny obraz kompozycji.

Wystawa „Powroty” to także powroty do rodzinnych stron. Profesor pochodzi z małej miejscowości w województwie lubelskim. Liceum Plastyczne ukończył w Nałęczowie, a studia w Gdańsku. Do Nysy, gdzie mieszka do dziś, przyjechał z rodziną w 1985 roku.  – Lubelska wystawa to nie tylko powrót do wspomnień, ale także niezapomniane spotkania z rodziną i przyjaciółmi, którzy pojawili się na wernisażu – mówi profesor. A pojawili się zarówno ci z okresu liceum i studiów, jak i z Opolszczyzny, a zatem zachęcamy gorąco do odwiedzenia Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i tej wyjątkowej wystawy.

Wernisaż: 31 stycznia, godz. 18:00
Termin: 1 lutego – 30 marca 2025
Godziny otwarcia: 8:00 – 21:00
Miejsce: Foyer Sali Operowej w Lublinie

Udostępnij post

Skip to content