Klinika Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego zajęła 1. miejsce w ogólnopolskim rankingu klinik prawa opublikowanym przez dziennik „Rzeczpospolita”.
Choć ranking klasyfikuje poradnie akademickie, jego idea i metodologia zostały opracowane tak, aby promować dobre praktyki, a nie rywalizację. Jak podkreślają jego twórcy, celem jest ukazanie znaczenia klinik prawa w procesie kształcenia oraz ich wkładu w budowanie systemu pomocy prawnej w Polsce.
To prestiżowe wyróżnienie potwierdza wysoki poziom działalności dydaktycznej i społecznej naszej poradni oraz zaangażowania studentów, opiekunów naukowych oraz całego zespołu Kliniki Prawa WPiA UO. Ich praca, pasja i empatia mają realny wpływ na edukację prawniczą i wsparcie społeczne, zwłaszcza wśród osób, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.
– To ogromny sukces naszego zespołu i potwierdzenie, że praktyczne nauczanie prawa może i powinno iść w parze z realną pomocą prawną – mówi dr Magdalena Gołowkin-Hudała, kierowniczka Kliniki Prawa WPiA UO.
W tegorocznej edycji rankingu Klinika Prawa WPiA UO zdobyła maksymalną liczbę punktów we wszystkich kluczowych kategoriach, takich jak, miejsce kliniki w strukturze uczelni, obowiązujące standardy działania, współczynnik liczby studentów przypadających na jednego opiekuna oraz działalność dodatkowa.
Ową działalność dodatkową stanowią: konferencje krajowe, projekty, wizyty studyjne, warsztaty, szkolenia, spotkania z praktykami, współpraca z instytucjami i organizacjami zewnętrznymi, symulacje rozpraw sądowych, działania edukacyjne typu „Street Law” oraz akcje społeczne.
Działalność Kliniki Prawa WPiA UO to nie tylko poradnictwo prawne, ale także świadome kształtowanie postaw społecznych i zawodowych przyszłych prawników – w duchu odpowiedzialności, empatii i służby publicznej.