Międzyuczelniana Olimpiada Pielęgniarska im. dr Janiny Fetlińskiej przyciągnęła do Opola reprezentacje uczelni z: Warszawy, Krakowa, Legnicy, Ciechanowa, Krosna, Przemyśla, Włocławka, Tarnobrzegu, Raciborza, Nowego Sącza, Jarosławia oraz Płocka. Wydarzenie odbyło się 16 maja 2025 roku w auli Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego.
Olimpiada składała się z trzech etapów. Pierwszym był składający się z sześćdziesięciu pytań test jednokrotnego wyboru, który odbył się 4 marca. Drugim wykonanie 8 kwietnia procedury pielęgniarskiej oraz przygotowanie i omówienie planu opieki. Natomiast 16 maja w auli Wydziału Nauk o Zdrowiu UO uczestniczki występowały z prezentacjami multimedialnymi. Oceniało je jury w składzie: prof. dr hab. Beata Dobrowolska, dr Tadeusz Wadas, dr Dominik Krzyżanowski, dr Beata Guzak i dr Jarosław Czepczarz.
– Ogół społeczeństwa myśli, że pielęgniarki wykonują tylko iniekcje i opatrunki oraz obsługują narzędzia. Jednak zajmujemy się też nauką. Pielęgniarki rozwijają się, kształcą, publikują artykuły naukowe i zdobywają tytuły profesora. To też jest naszym celem – podkreślała dr Lucyna Sochocka z Instytutu Nauk o Zdrowiu UO. – Odkąd pamiętam, a nauczycielką jestem od 27 lat, kandydatki i kandydaci na ten kierunek zawsze wypełniali limit miejsc. Od ubiegłego roku opinia publiczna mówi natomiast, że poprawa zarobków pielęgniarek spowodowała, że chętnych jest jeszcze więcej.
Najpopularniejszym tematem finałowych wystąpień były różnice międzypokoleniowe w zespołach pielęgniarskich, o których mówiło aż osiem osób: Izabela Kordowska, Katarzyna Szwedo, Wiktoria Nowacka, Karina Redel, Magdalena Giryn, Joanna Bielewicz, Sabina Ząbik i Anna Mółka. Wykłady o opiece pielęgniarskiej nad osobami starszymi przygotowały zaś: Karina Rakowska, Agnieszka Czaja, Katarzyna Krupa i Lidia Piskorowska. Natomiast o robotyzacji opieki pielęgniarskiej opowiadała Aleksandra Mickun, a o opiece długoterminowej wczoraj i dziś: Natalia Morkowska oraz Karolina Błaszczak.
Oprócz nich w auli Wydziału Nauk o Zdrowiu wystąpił ks. prof. dr hab. Piotr Morciniec z Instytutu Nauk Teologicznych Uniwersytetu Opolskiego. Temat jego wykładu brzmiał: „Zaniechanie terapii daremnej – wyraz troski (profesjonalizmu) czy bezduszności wobec chorego?”. Ponadto głos zabrali zaproszeni goście, organizatorzy oraz triumfatorka poprzedniej edycji olimpiady – Judyta Homoncik z Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
Na finał olimpiady do Opola przyjechały osoby z szesnastu polskich uczelni. Wydarzenie miało promować zawód pielęgniarki i pielęgniarza jako profesję opartą na wiedzy, empatii i odpowiedzialności. To przecież jedna z najważniejszych ról w systemie ochrony zdrowia. Olimpiada była jednocześnie okazją, by młodzi ludzie przygotowujący się do tego zawodu, wymieniali się spostrzeżeniami i posiadanym już doświadczeniem.
– Wspominamy tu Panią Doktor Janinę Fetlińską i idee, którym hołdowała. Była nauczycielką pielęgniarstwa i senatorką Rzeczypospolitej Polskiej, która w 2010 roku zginęła w katastrofie smoleńskiej – mówiła dr Lucyna Sochocka. – Postanowiliśmy uhonorować jej pamięć olimpiadą jej imienia, ponieważ zrobiła bardzo dużo dla środowiska pielęgniarskiego. Pochodziła z Ciechanowa, dlatego też Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie uczestniczyła we wszystkich edycjach.
Olimpiadę zorganizował Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Jacek Lipok, prezydent miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski oraz Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Opolu.
GALERIA