„Rozbudowa podniebienia. Dlaczego? Kiedy i w jaki sposób? Techniki i protokoły według grup wiekowych” – tak brzmiał temat konferencji Opolskiego Koła Regionalnego Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego. Wydarzenie odbyło się 10 stycznia 2025 roku w Auli Błękitnej Collegium Maius.
Wykłady podczas konferencji poprowadzili: lek. dent. spec. ortodonta Jolanta Jarka, lek. dent. Marta Gibas-Stanek, prof. dr hab. Piotr Fudalej, lek. dent. Kamil Osasiuk, lek. dent. Damian Konieczny, dr n. med. Liwia Minch, dr n. med. Laura Polaczkiewicz i dr n. med. Dariusz Polaczkiewicz.
Prelegenci mówili, dlaczego rozbudowa podniebienia jest taka potrzebna. Omawiali metody rozbudowy szczęki, poruszali też tematy ekspansji szczęki u pacjentów z rozszczepem wargi i podniebienia, ekspansji szkieletowej, a także zabiegów i leczenia, w tym laryngologicznego.
– Chcemy, by leczenie pacjentów było interdyscyplinarne. Nie spoglądamy na nich przez pryzmat tylko jednej dziedziny, lecz całościowo – podkreślała lek. dent. spec. ortodonta Jolanta Jarka, przewodnicząca Opolskiego Koła Regionalnego Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego i nauczycielka akademicka na UO. – To konieczne, aby efekt leczenia był trwały i skuteczny. Dlatego się tutaj spotykamy. Celem konferencji jest integracja naszego środowiska i wzajemna edukacja. Chcemy umiejętnie korzystać z wiedzy dostarczanej przez innych.
Specjaliści, którzy najczęściej współpracują z ortodontami, to: logopedzi, fizjoterapeuci, laryngolodzy, dentyści, specjaliści od wad rozwojowych oraz chirurdzy stomatologiczni i szczękowo-twarzowi. Takie podejście umożliwia holistyczne podejście do leczenia ortodontycznego od podstaw.
– Budowa zgryzu jest uwarunkowana genetyczne, ale niebagatelny wpływ na jego stan mają też niekorzystne czynniki środowiskowe – mówiła lek. dent. spec. ortodonta Jolanta Jarka. – Lekarz ortodonta nie tylko prostuje zęby, jak powszechnie się uważa. To dentysta, który wyspecjalizował się w tym, żeby wiedzieć, jak przebiega wzrost i rozwój człowieka, oraz jakie czynniki źle na niego wpływają i jak je wyeliminować. Dopiero, gdy to się nie uda, leczy się powstałe wady.
Taka konferencja zagościła na Uniwersytecie Opolskim po raz dziesiąty. Zorganizowało ją Opolskie Koło Regionalne Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego. Partnerem wydarzenia, które skierowane było nie tylko do specjalistów, ale i studentów logopedii na UO, była Katedra Logopedii UO.
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382
carefully created by Uniwersytet Opolski