Dziewięć uniwersytetów, jedna strategia. Zapadły kluczowe decyzje dla przyszłości FORTHEM

To właśnie w Opolu zdecydowano, jak będzie wyglądać przyszłość jednego z najważniejszych akademickich sojuszy w Europie. Komitet Sterujący FORTHEM – organ zarządzający współpracą dziewięciu europejskich uczelni – uzgodnił szczegóły nowej strategii działania do 2030 roku. Uniwersytet Opolski odegrał w tym kluczową rolę.

Prorektorzy uczelni partnerskich FORTHEM, zasiadający w Komitecie Sterującym Sojuszu, spotkali się w Opolu w dniach 28–29 kwietnia 2025 roku. Delegaci przybyli do naszego regionu z partnerskich uniwersytetów w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Włoszech, Norwegii, Finlandii, Rumunii i na Łotwie.

Oficjalnego otwarcia posiedzenia dokonał rektor UO, prof. dr hab. Jacek Lipok, a obrady poprowadził prorektor ds. nauki, dr hab. Daniel Pietrek, prof. UO.

– FORTHEM to uniwersytet europejski w praktyce – to wehikuł, który otwiera naszym studentom i pracownikom drogę do europejskiej mobilności, współpracy naukowej i dydaktycznej, a także wzajemnej inspiracji. Dzięki wspólnym umowom, platformom kursów i cyfrowej akademii studenci mogą dziś korzystać z zasobów dziewięciu uczelni – wybierać zajęcia online, brać udział w międzynarodowych programach i rozwijać kompetencje w środowisku prawdziwie europejskim – podkreślał rektor UO. – „FOR-THEM” oznacza „dla nich” – i ten akronim nie jest przypadkowy. Oznacza, że pracujemy dla nich – dla naszych studentów i pracowników.

Spotkanie w Opolu miało nie tylko wymiar operacyjny, ale także symboliczny – to właśnie tutaj jednomyślnie przyjęto strategię FORTHEM do 2030 roku, dokument wyznaczający kierunki działań całego sojuszu na najbliższe lata.

– To nasz wspólny sukces – mówiła dr Barbara Curyło, dyrektor Centrum FORTHEM. – Uniwersytet Opolski pełni w sojuszu rolę lidera odpowiedzialnego za obszar strategii, a ostateczne zatwierdzenie tego dokumentu właśnie u nas to mocny sygnał, że umiemy skutecznie koordynować działania na poziomie międzynarodowym. Teraz czekamy na formalne ogłoszenie strategii, które nastąpi podczas majowego spotkania rektorów w Palermo.

Członkom Komitetu Sterującego towarzyszyli eksperci ds. współpracy międzynarodowej z uczelni partnerskich. Gremium to zasiliła również dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, prof. UO, prorektor ds. kształcenia, a także przedstawiciele Biura Nauki i Obsługi Projektów UO – Jarosław Kubiak, dyrektor Centrum, oraz Karolina Młotek, jego zastępczyni. Obrady prowadzili: w imieniu gospodarza – Aleksandra Krems, a w imieniu delegacji pozostałych uczelni – Bernhard Altheim z Uniwersytetu Burgundzkiego.

Kluczowym punktem posiedzenia grupy ds. współpracy międzynarodowej było przygotowanie rekomendacji dotyczących rozszerzenia współpracy FORTHEM poza Europę.

– Patrzymy na Azję i Amerykę Południową – tłumaczyła Aleksandra Krems z Biura Nauki i Obsługi Projektów UO. – Chcemy przyciągać zaufanych partnerów spoza UE, ale w sposób przemyślany – oparty na istniejących relacjach bilateralnych. Nie formalizujemy jeszcze współpracy na poziomie całego sojuszu, ale tworzymy warunki, by każdy z partnerów mógł włączać do działań swoich sprawdzonych współpracowników. To ma być mechanizm przypominający reakcję łańcuchową – rekrutacja studenta spoza Europy na jedną uczelnię otworzy mu drzwi do ośmiu pozostałych.

Przyjazd delegacji zagranicznych uniwersytetów zaowocował jeszcze jednym istotnym rezultatem – równolegle do obrad Komitetu Sterującego odbyły się spotkania Jocelyne Gerard, szefowej komunikacji sojuszu FORTHEM, z dr Iwoną Święch – Olender, rzecznikiem prasowym Uniwersytetu Opolskiego oraz zespołem Gabinetu Rektora. W rezultacie nawiązanych kontaktów i przeprowadzonych rozmów uzgodniono plan zacieśnienia relacji oraz zintensyfikowania działań w obszarze komunikacyjnym i marketingowym.

Uczestnicy wydarzenia w poniedziałkowy wieczór zwiedzili zabytkowy kompleks pałacowy w Mosznej, a po zakończeniu obu dni obrad mieli okazję zakosztować regionalnych specjałów kulinarnych.

Zgodnie z zasadami funkcjonowania sojuszu FORTHEM, przedstawiciele uniwersytetów członkowskich biorą udział w kilku typach spotkań, w tym tych na najwyższych szczeblach, czyli prezydencji (spotkaniach rektorów) oraz Komitetu Sterującego, tworzonego przez prorektorów wybranych przez rektorów swoich uczelni. Obecnie Uniwersytet Opolski przewodniczy Komitetowi Sterującemu, a w przyszłym roku obejmie prezydencję całego sojuszu.


Udostępnij post

Przejdź do treści