Drzwi do wiedzy szeroko otwarte. Wydział Ekonomiczny UO promował się wśród młodzieży

Warsztaty, inspirujące wykłady i atmosfera, która przekonuje, że studia to nie tylko teoria, ale i realne przygotowanie do kariery. Tak wyglądał Dzień Otwarty Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Opolskiego, który 3 kwietnia 2025 roku przyciągnął liczne grono maturzystów i pasjonatów biznesu.

Już od rana gmach Wydziału Ekonomicznego tętnił życiem. Przyszli kandydaci na studia mieli okazję zajrzeć za kulisy środowiska akademickiego – porozmawiać ze studentami i wykładowcami oraz wziąć udział w interaktywnych zajęciach. Na odwiedzających czekały między innymi warsztaty z analizy danych, biznesplanu oraz podstaw inwestowania. Młodzież mogła również zasięgnąć informacji o ofercie edukacyjnej na stoiskach przygotowanych dla poszczególnych kierunków studiów, a także wziąć udział w loterii z nagrodami.

– Chcieliśmy pokazać, że studia ekonomiczne to nie tylko książki, ale przede wszystkim praktyczne umiejętności, które otwierają wiele drzwi na rynku pracy – mówiła Marlena Jaworska, koordynatorka kierunków zarządzanie i logistyka na Wydziale Ekonomicznym UO. – Zainteresowanie było ogromne, a uczestnicy aktywnie angażowali się w warsztaty.

Uczniowie mieli do wyboru kilkanaście zajęć przygotowanych wokół tematów z dziedziny ekonomii, marketingu, zarządzania i logistyki. Jeden z wykładów poprowadził dr Bartosz Chorkowy, dziekan Wydziału Ekonomicznego, który na przykładzie własnych doświadczeń opowiadał o tajnikach rynków inwestycyjnych oraz o tym, jak utrzymać wartość realną swoich oszczędności.

– Przez ponad 30 lat działalności na rynku finansowym nauczyłem się, że kluczowe jest zrozumienie zasad ekonomii. W tym czasie różne rzeczy na tym rynku przeszedłem: od fantastycznych wzlotów po spektakularne upadki. Dziś wiem, że inwestowanie to sztuka balansowania pomiędzy ryzykiem a szansą – podkreślał dr Bartosz Chorkowy.

W gronie prelegentów, poza dziekanem Chorkowym, znaleźli się również:

  • dr hab. Łukasz Mach, prof. UO („Analiza danych biznesowych w pracy menadżera – zastosowanie arkusza kalkulacyjnego”),
  • dr Laura Płatkowska-Prokopczyk („To nie fair, czyli po co potrzebne jest nam zarządzanie”),
  • mgr inż. Marlena Jaworska („Kampania mistrza; jak prowadzić skuteczną kampanię marketingową”),
  • dr Jacek Pieczonka (,,Biznes Plan”),
  • dr Zbigniew Witczak („Czy pieniądze są najważniejsze?”),
  • mgr Mateusz Musiał („Umysł zaklęty w Ekonomii”),
  • dr Agnieszka Bobrowska („ Firma na próbę, czyli działalność nierejestrowana”),
  • dr Nataliia Boichuk („Zarządzanie magazynem: od podstaw do doskonałości”),
  • mgr Łukasz Farys („Mistrz transportu: optymalizacja i efektywność”),
  • Sławomir Kusz, NBP („Tajemnice banknotów i bezpieczeństwo finansowe”),
  • Natalia Miler, Aleksandra Szymaniec, Karolina Konieczna, Sara Reichert oraz Monika Synowska  („Jeśli nie giełda to co?”).

Nie tylko wykłady i warsztaty przyciągnęły uwagę uczestników. Goście mogli osobiście doświadczyć atmosfery studiów w Opolu, gdzie – jak podkreślała Julia Ostrowska, przewodnicząca Rady Studenckiej Wydziału Ekonomicznego UO i jedna z organizatorek wydarzenia – indywidualne podejście do studenta stanowi wielką przewagę uczelni nad większymi ośrodkami akademickimi. Chcemy zaprezentować nasz wydział „od kuchni” i pokazać, jak wygląda nasze życie akademickie, żeby przyszli studenci mogli sobie wyobrazić, jak wygląda nasza studencka codzienność – mówiła Julia Ostrowska.

– Kameralna atmosfera, bezpośredni kontakt z wykładowcami i nowoczesne zaplecze dydaktyczne – to rzeczy, które sprawiają, że uniwersytet staje się świetnym miejscem do studiowania – dodała z kolei Marlena Jaworska. – Naszym atutem jest to, że możemy poświęcić studentom więcej uwagi, a to kluczowe na początku ich akademickiej drogi.

Dzień Otwarty Wydziału Ekonomicznego był nie tylko okazją do zdobycia wiedzy, ale także pierwszym krokiem w kierunku decyzji o wyborze uczelni. Alicja Maryniak, studentka I roku studiów magisterskich z ekonomii, wybór ścieżki kariery ma już wprawdzie za sobą, ale doskonale rozumie dylematy młodszych koleżanek i kolegów oraz wie, jak ważna czeka ich decyzja.

– Wybrałam ekonomię na Uniwersytecie Opolskim głównie ze względu na rozszerzenia przedmiotów maturalnych, ale także dlatego, że Opole jest względnie blisko mojego domu rodzinnego, więc mam bezpośrednie połączenia komunikacyjne – mówiła Alicja Maryniak. – Jest też bardziej kameralnym miastem i lepiej się tutaj czuję niż w dużych aglomeracjach, gdzie fajnie jest pojechać od czasu do czasu, ale na co dzień chyba bym się tam nie odnalazła. Poza tym Uniwersytet Opolski to mniejsza uczelnia i jest się tu mniej anonimowym, można łatwiej nawiązać relacje z wykładowcami i ze studentami. No i mieszkam w bardzo nowoczesnym akademiku, z osobą, którą dobrze znam, więc warunki do studiowania są naprawdę komfortowe.

Kwietniowe wydarzenie na Wydziale Ekonomicznym UO było także doskonałą okazją do zaprezentowania możliwości współpracy w ramach kół naukowych oraz zrzeszeń akademickich o zabarwieniu biznesowym. Zorganizowała je Rada Studencka Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Opolskiego.

GALERIA

Udostępnij post

Przejdź do treści