Cyberbezpieczeństwo – wielkie wyzwanie współczesnego świata

Nie tylko informatycy, ale każdy, kto korzysta z internetu, powinien dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci – przestrzegali uczestnicy Konferencji CACS 2022, która odbyła się 6 i 7 grudnia 2022 r. w Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu.

Jej organizatorami były: Park Naukowo-Technologiczny (PNT) w Opolu, Uniwersytet Opolski, miasto Opole oraz Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki.

– Ogromnie się cieszę, że uczelnia, którą kieruję, jest współorganizatorem tego spotkania i dyskusji o jednym z ważniejszych dziś tematów – mówił rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Marek Masnyk. – Cieszę się tym bardziej, że ma ona związek z projektem realizowanym przez naszych informatyków wspólnie z informatykami z Politechniki Opolskiej. To wydarzenie jest najlepszym dowodem na to, że warto współpracować i podejmować wspólne działania. Zwłaszcza w kwestiach istotnych, które mają i mogą mieć wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie.

– Ta konferencja połączyła dwa światy: świat praktyki i nauki, i pokazała, jak ważne jest ich wzajemne przenikanie – mówił członek zarządu woj. opolskiego Szymon Ogłaza. – Zwłaszcza w tak ważnej kwestii. W dzisiejszych czasach nie możemy powiedzieć, że ktokolwiek jest wyłączony z konieczności dbania o cyberbezpieczeństwo. Doskonale zatem, że jest okazja, by o nim porozmawiać, wymienić się doświadczeniami i dowiedzieć czegoś nowego.

Konferencji CACS 2022 dotyczyła kluczowych zagadnień z zakresu cyberbezpieczeństwa, realnych zagrożeń dla bezpieczeństwa IT oraz prac badawczych i rozwojowych prowadzonych w woj. opolskim w tym zakresie. Jej celem było utworzenie przestrzeni wymiany myśli, wiedzy oraz doświadczeń naukowych i praktycznych, które wskazują ciekawe i ważne trendy szeroko pojętego zagadnienia bezpieczeństwa IT.

W pierwszym dniu wydarzenia, czyli 6 grudnia 2022 r., przedstawione zostały kluczowe zagadnienia z zakresu cyberbezpieczeństwa. Przedmiotem dyskusji były także realne zagrożenia w dziedzinie bezpieczeństwa IT (tzw. IT Security).

Drugi dzień konferencji (7 grudnia 2022 r.) poświęcony był prezentacji prac badawczych i rozwojowych prowadzonych w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem zespołów naukowych lokalnych uczelni specjalizujących się w tej tematyce oraz praktycznego znaczenia wyników prowadzonych przez nich działań.

Udostępnij post

Skip to content