Babski comber w Instytucie Historii UO. O kobietach w nauce i nie tylko

Konferencja miała pokazać, jak ważną rolę w nauce i innych dziedzinach życia społeczno-politycznego pełniły i wciąż pełnią kobiety. Spotkanie było jednocześnie okazją do integracji oraz wymiany doświadczeń oraz przemyśleń. Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa dla Kobiet i o Kobietach „Babski Comber” odbyła się 2 kwietnia 2025 roku w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego.

Na konferencję złożyły się cztery panele tematyczne. Tematem pierwszego były kobiet w historii, drugiego kobiety w społeczeństwie, trzeciego kulturalne i regionalne konteksty dotyczące kobiet, a czwarty dotyczył jednocześnie historii, edukacji i pracy w kontekście działań kobiet. Pierwszą część prowadziła Maria Bula, drugą i trzecią Monika Sobczak, a czwartą dr Karolina Biedka.

– Chciałyśmy nawiązać do śląskiej tradycji, którą jest babski comber, i która w ostatnich latach odradza się jako forma zabawy karnawałowej. Postawiłyśmy na spotkanie oparte o wiedzę naukową i doświadczenie badaczek – mówiła Monika Sobczak, doktorantka z Instytut Historii UO. – Formuła wydarzenia jest typowo konferencyjna, łączymy tu wykłady z dyskusją. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich osób, które chcą zaprezentować wyniki badań i poszerzyć swoje horyzonty.

Prelegentkami w panelach I i II były: prof. dr hab. Anna Pobóg-Lenartowicz (UO), dr Magdalena Przysiężna-Pizarska (UO), dr hab. Magdalena Ujma, prof. UO (UO), dr Ewelina Klimczak-Czaplicka (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), dr Elżbieta Oficjalska (Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu), Monika Mielnik-Kurek (UO i Krajowa Reprezentacja Doktorantów) oraz dr Ewa Kozik (Uniwersytet Śląski).

Podczas panelu III wystąpiły natomiast: Zuzanna Mazzoll (Uniwersytet Warszawski), Iwona Wylęgała (niezależna badaczka), Aleksandra Czarnecka (UO), Kathrin Dorn (UO), Jolanta Ilnicka (Stowarzyszenie Opolscy Genealodzy), dr Agnieszka Misiurska (Instytut Śląski) oraz Maria Bula (UO i Centralne Muzeum Jeńców Wojennych).

Z kolei panel IV stworzyły: Marta Zborowska (PSP nr 29 w Opolu), Adrianna Nowak (Uniwersytet Jagielloński), Weronika Mateuszuk (Uniwersytet SWPS we Wrocławiu), Nina Pałgan (PLO nr VI w Opolu), Aleksandra Lach (PLO nr VIII w Opolu) i Agnieszka Banaś (UO i Archiwum Diecezjalne w Opolu). Wystąpił podczas niego też Kamil Margielewicz (UŚ i Akademia Górnośląska w Katowicach).

Wśród tematów prelekcji znalazły się: stan badań nad historią kobiet w Polsce, działalność kobiet w wywiadzie Armii Krajowej, role kobiet w dawnych społecznościach wiejskich, młode kobiety we współczesnym środowisku akademickim czy społeczna percepcja endometriozy. Była też mowa o obrazie kobiecości w kulturze, obrzędach ludowych i słynnych kobietach na Opolszczyźnie, w Polsce i na świecie. Szczególnie dużo uwagi występujące podczas konferencji osoby poświęciły sferom nauki, rynku pracy, historii i świadomości społecznej dotyczącej kobiet.

Organizatorkami Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej dla Kobiet i o Kobietach „Babski Comber” były Maria Bula i Monika Sobczak – doktorantki z Instytut Historii UO. Wydarzenie odbyło się dzięki współpracy z Krajową Reprezentacją Doktorantów.

– Przyjechały do nas osoby z całej Polski, w tym z Cieszyna, Katowic, Krakowa i Warszawy. To między innymi studentki, doktorantki i niezależne badaczki. Głównie kobiety, ale i kilku mężczyzn. Cieszymy się, że konferencja spotkała się z tak szerokim odbiorem osób nie tylko z naszego uniwersytetu – podsumowała Monika Sobczak.

GALERIA

Udostępnij post

Przejdź do treści