Prof. dr hab. Janusz Słodczyk przedstawił w swojej książce przekrój myśli urbanistycznej charakterystycznej dla poszczególnych epok i kultur. Odświeżony tytuł „Planowanie i budowa miast w dziejach świata. Historia urbanistyki” promował podczas spotkania, które odbyło się 27 listopada 2024 roku w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego.
Książka jest poszerzonym wydaniem pracy o tej samej nazwie, którą profesor Janusz Słodczyk wydał w 2012 roku. To podręcznik dedykowany między innymi studentom gospodarki przestrzennej, urbanistyki i geografii. Autor wzbogacił tekst o ponad 300 rysunków i 400 zdjęć, które obrazują omawiane przez niego zagadnienia. Całość ma aż 832 strony.
– W międzyczasie pisze się inne rzeczy, artykuły czy książki, a „Planowanie i budowa miast w dziejach świata. Historia urbanistyki” to praca długofalowa. Tego typu publikacje powstają etapami przez wiele lat – podkreślał prof. dr hab. Janusz Słodczyk. – W 2012 roku wydałem już książkę na ten temat, ale znacznie skromniejszą. Tak już jest, że gdy się wypuści pracę, to zaczyna się dostrzegać, jak wiele trzeba jeszcze zgłębić i dopisać. Tak powstaje dużo lepsza i bardziej rozbudowana wersja.
Profesor Słodczyk napisał książkę, w której analizuje i opisuje, jak planowano i budowano miasta od starożytności, przez średniowiecze, renesans, barok i klasycyzm, aż po XIX i XX wiek. Autor pochylił się ponadto na budownictwie typowym dla poszczególnych kultur. Opisał w ten sposób miasta: islamskie, iberoamerykańskie, amerykańskie, kanadyjskie, azjatyckie, północnoafrykańskie i rzecz jasna polskie.
– Koncepcje urbanistyczne w znaczącym stopniu odzwierciedlają przemiany społeczne, polityczne i technologiczne – zauważył prof. dr hab. Janusz Słodczyk. – Miasto, które w jednych czasach wydaje się idealnie dopasowane do sytuacji, później może okazać się już niedopasowane, bo zmieniły się możliwości technologiczne lub sytuacja polityczna. Taka sytuacja staje się wtedy impulsem, by wymyśleć coś nowego. To dzieje się przez cały czas i śledzenie tego jest pasjonujące.
Nowoczesny, prosty i schludny projekt okładki przygotowała dr hab. Magdalena Hlawacz z Instytutu Sztuk Wizualnych UO, która odpowiadała także za skład książki. Praca profesora Słodczyka ukazała się nakładem Wydawnictwa UO. Podczas spotkania w Studenckim Centrum Kultury autor promował swoją książkę w rozmowie z Szymonem Wolfem. Warto wspomnieć, że głos zabrali też rektor UO prof. dr hab. Jacek Lipok oraz dyrektorka Instytutu Inżynierii Środowiska i Biotechnologii – dr hab. inż. Agnieszka Dołhańczuk-Śródka, prof. UO.
Janusz Słodczyk rozpoczął pracę na UO w 1978 roku – jako doktor, i gdy nasza uczelnia była jeszcze Wyższą Szkołą Pedagogiczną. Habilitację uzyskał w 1989 roku, a profesurę w roku 2003. W międzyczasie, w 1992 roku, odegrał ważną rolę w utworzeniu na WSP kierunków ekonomicznych.
Po przekształceniu Instytutu Nauk Ekonomicznych WSP w wydział został jego pierwszym dziekanem. Funkcję tę sprawował aż do 1999 roku, a potem także w latach 2005-2012. W ciągu 46 lat pracy na WSP i UO prof. dr hab. Janusz Słodczyk był też między innymi: prorektorem UO ds. nauki i współpracy z zagranicą (2002-2005) oraz prorektorem UO ds. nauki i finansów (2012-2019).
Spotkanie promujące książkę „Planowanie i budowa miast w dziejach świata. Historia urbanistyki” zorganizował Wydziału Przyrodniczo-Technicznego UO.
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382
carefully created by Uniwersytet Opolski