Krótkowzroczność będzie tematem wykładu prof. Hansa-Jürgena Greina, który odbędzie się 8 maja 2024 roku w sali widowiskowej Studenckiego Centrum Kultury przy ul. Katowickiej 95. Spotkanie obejrzymy też za pośrednictwem platformy YouTube.
Przypadłość, o której mowa, jest opisywana jako epidemia XXI wieku. Częstotliwość i zakres krótkowzroczności w ostatnich dziesięcioleciach gwałtownie wzrosły, szczególnie w Azji. W większości przypadków polega ona na tym, że oko jest zbyt długie w stosunku do swojej mocy refrakcyjnej. To sprawia, że lepiej widzimy obiekty, które są blisko nas, nie zaś te oddalone.
Krótkowzroczność można łatwo skorygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Możliwa jest też interwencja chirurgiczna, którą najczęściej stosuje się w przypadku ciężkiej wady wzroku. Wówczas nie są już potrzebne okulary, ale rozciąganie gałki ocznej spowodowane nadmiernym wzrostem pozostaje.
Intensywne badania dostarczyły wielu informacji na temat mechanizmów wzrostu długości gałki ocznej. Dzięki temu opracowano skuteczne procedury kontroli krótkowzroczności, które można stosować podczas wspomnianego już wzrostu długości gałki ocznej nawet w wieku szkolnym. Wystąpienie prof. Hansa-Jürgena Greina będzie stanowiło przegląd przyczyn, zagrożeń dla zdrowia i możliwości leczenia krótkowzroczności.
Prof. Hans-Jürgen Grein to absolwent inżynierii optyki okulistycznej na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Aalen. Z kolei na Uniwersytecie w Wuerzburgu uzyskał dyplom lekarza i ukończył szkolenie okulistyczne. W 2001 roku został mianowany profesorem optometrii na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Jenie, a od 2007 roku jest profesorem optometrii na Uniwersytecie Technicznym Nauk Stosowanych w Luebeck i kierownikiem naukowym w Fielmann Akademie Schloss Ploen.
Wykład zorganizują: Instytut Fizyki UO wraz z Uniwersyteckim Centrum Transferu Wiedzy i Technologii oraz firmą Fielmann. Z kolei sama Strefa OPT to cykl spotkań, które odbywają się na żywo i online w każdą drugą środę miesiąca. Uczestniczyć w nich może każdy, kogo interesują: optyka, optometria, technologia okulistyczna, okulistyka, tyflopedagogika i psychologia poznawcza.
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382
carefully created by Uniwersytet Opolski