Jesteście perłą w koronie Opola

Tak o Uniwersytecie Opolskim podczas gali z okazji jubileuszu 30-lecia jego istnienia mówił prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski. – Cieszę się ogromnie z Państwa obecności i z tego, że razem wchodzimy w czwarte dziesięciolecie funkcjonowania naszej uczelni – podkreślał rektor UO, prof. dr hab. Marek Masnyk.

Gala jubileuszowa, która była zwieńczeniem trzydniowych obchodów trzech dekad funkcjonowania UO, odbyła się 8. marca 2024 r. w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Jej goście wypełnili teatralną widownię. Zasiedli na niej m.in. wojewoda opolska Monika Jurek z mężem, wicemarszałkini woj. opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura z mężem, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski z żoną, przewodniczący Sejmiku woj. opolskiego Rafał Bartek i senator RP Piotr Woźniak. 

Uczestniczyli w niej również rektorzy 21 uniwersytetów z całego kraju, zrzeszeni w Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP), na czele z prof. dr hab. Bogumiłą Kaniewską, przewodniczącą KRUP, rektorką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Byli także pracownicy naukowi i administracyjni UO, również emerytowani, Rada UO na czele z panem Andrzejem Drosikiem, Senat UO, dziekani, dyrektorzy instytutów i jednostek naszej uczelni, studenci czy dyrekcja Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu: dyrektor generalny USK Dariusz Madera oraz dyrektor ds. lecznictwa USK Andrzej Kucharski.

Organizatorzy wydarzenia zabrali gości w muzyczno-filmową podróż, podczas której opowiedzieli o minionych trzech dziesięcioleciach funkcjonowania UO. W krótkich filmikach omówiono m.in. początki funkcjonowania UO, największe inwestycje UO z minionych 30 lat, rozwój naukowy i jego efekty, współpracę międzynarodową uczelni, opowiedziano o pracownikach naukowych, administracji i studentach UO, a także 52 doktorach honoris causa UO i WSP, efektach ostatniej ewaluacji, strategii i kierunkach rozwoju, kulturze w murach UO oraz planach na przyszłość Uniwersytetu Opolskiego. Filmową podróż przetykano występami wokalnymi w wykonaniu absolwentów UO: Magdaleny Meg Krzemień, Anny Maczury, Łukasza Szuby i Roberta Klimka. Całość zakończył minirecital aktora i piosenkarza Michała Bajora, który podkreślał swoje opolskie korzenie i przywiązanie do miasta oraz gratulował jubileuszu.

– Taki jest nasz uniwersytet: piękny, mądry, europejski, rozśpiewany i roztańczony – podsumował rektor UO prof. dr hab. Marek Masnyk. – To wasz uniwersytet i wasze święto, całej naszej wspólnoty akademickiej. Wkraczamy dziś w czwarte dziesięciolecie. Mam nadzieję, że wspólnie przez kolejne miesiące, lata, dziesięciolecia będziemy budować prestiż, dumę i chwałę naszej uczelni, tak jak od nas tego Państwo oczekujecie.

Nie zabrakło też życzeń od zaproszonych gości. Senator Piotr Woźniak odczytał list od marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. – Trzydzieści lat minęło jak jeden dzień, chciałoby się powiedzieć – dodał. – Wkraczacie Państwo w czwartą dekadę istnienia. Z radością i przekonaniem powiem, że wizja i misja, którą realizujecie, jest w dobrych rękach. Uniwersytet Opolski notuje sukcesy i jestem pewien, że w kolejnych dekadach będzie miał jeszcze więcej powodów do dumy. Czego braci akademickiej z całego serca życzę.

Wojewoda opolska Monika Jurek podkreśliła, że gala jubileuszowa UO była piękną opowieścią o tym, co działo się „między tradycją a współczesnością”, nawiązując do hasła przewodniego obchodów jubileuszu: 70 lat tradycji, 30 lat Uniwersytetu Opolskiego. – Jestem niezmiernie dumna, że mogę tu dziś być i złożyć na ręce rektora życzenia, gratulacje i słowa uznania. Składam wielkie słowa uznania byłym i obecnym twórcom naszej uczelni, osobom które powodują, że ta uczelnia rozwija się dla dobra mieszkańców i studentów, że przyciąga do nas młodzież – mówiła.

– W imieniu swoim i zarządu województwa bardzo dziękuję za to, że potrafiliście Państwo wspólnie zrealizować piękne marzenie o uniwersytecie, dzięki któremu ludzie tu mieszkający i przyjeżdżający mogą się rozwijać, zdobywać wykształcenie, realizować badania. Ale też dzięki któremu region się rozwija i zwiększa swój potencjał – powiedziała z kolei wicemarszałkini woj. opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura. – Pokazujecie, w jak fantastyczny sposób można wykorzystać to, co w naszym regionie jest najlepsze: naszą śląską tradycję i pracowitość, niemiecką kulturę zakorzenioną w ludziach tu żyjących i polską zaradność oraz romantyzm. Konsekwentnie uczycie nas, jak możemy zmieniać świat na lepsze. Uczycie nas też, jak być społeczeństwem obywatelskim. Udowodniliście wielokrotnie, że w czasach kryzysu potraficie pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują – uciekinierom z Afganistanu, uchodźcom z Ukrainy. Na kolejne lata życzę determinacji, pracowitości i konsekwencji w realizowaniu marzeń.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zaznaczył z kolei, że jest jednym ze 110 tys. absolwentów UO. Dziękował za galę „godną stolicy polskiej piosenki”, a także za zorganizowaną dzień wcześniej, 7 marca, uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa UO prof. Franciszkowi Markowi.

– 30 lat temu, gdy powstawał Uniwersytet Opolski, wszyscy mieszkańcy czuli, że zyskujemy instytucję, która zatrzyma młodych, da prestiż miastu i regionowi, da nam szanse rozwoju – mówił prezydent Opola. – Po tych 30 latach widać, że wielkim sukcesem było nie tylko powołanie uniwersytetu, ale także stworzenie z niego tak wyjątkowej instytucji. Udało się bowiem rozwinąć przedsięwzięcie, które dzisiaj jest perłą w koronie naszego miasta. Nie byłoby tak wyjątkowego Opola gdyby nie Uniwersytet Opolski. To bardzo naszemu miastu pomaga i czyni je wyjątkowym. Państwa praca i zaangażowanie sprawiają, że Opole jest dziś miastem wyjątkowym i niepowtarzalnym. Jestem wzruszony, bo przez lata obserwowałem piękny rozwój uniwersytetu i wiem, że wcale nie było łatwo. Dzisiaj możemy wspólnie cieszyć się z tego, że nasza uczelnia jest już w krajowych rankingach siódmym uniwersytetem, za wielkimi markami, które na swój prestiż i uznanie pracowały nawet setki lat.

Na ostatnim posiedzeniu Rada Miasta Opola przyznała też trzem pracowników UO tytuły „Zasłużony Obywatel Miasta Opola”. Wręczono je podczas gali jubileuszowej UO. Otrzymali je prof. dr hab. inż. Krystyna Czaja, była rektorka UO i jedna z twórczyń polskiej i opolskiej chemii, w której imieniu odznaczenie odebrał prof. dr hab. inż. Piotr Wieczorek, dyrektor Instytutu Chemii; prof. dr hab. Jolanta Nocoń, dyrektorka Instytutu Językoznawstwa UO oraz dr hab. Lech Rubisz, prof. UO, dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UO. Odznaczenia wręczyli prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski oraz przewodniczący Rady Miasta Opola Łukasz Sowada.

– To przedstawiciele trzech szkół, trzech dyscyplin, które w sposób wyraźny przyczyniły się do zbudowania prestiżu Uniwersytetu Opolskiego w ostatnich latach, czego świadectwem są m.in. kategorie A w ostatniej ewaluacji – podsumował wręczone odznaczenia prof. dr hab. Marek Masnyk.

Podczas gali zorganizowano także zbiórkę charytatywną na rzecz pana Adriana Chabiora, ostatniego przewodniczącego Samorządu Studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej, poprzedniczki UO oraz pierwszego przewodniczącego Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Opolskiego. Bohater zbiórki, obecny na gali, po ciężkim zachorowaniu na Covid-19 i przebytym udarze, zbiera środki na rehabilitację. Można go wspierać także poprzez zbiórkę internetową TUTAJ.

Mecenasami gali jubileuszu 30-lecia UO były firmy: Wolters Kluwer OVID, Clarivate i EBSCO – dostawcy naukowych źródeł informacji oraz firma Sages wdrażająca oprogramowanie Omega-Psir do kompleksowego zarządzania informacją o nauce i potencjale badawczym oraz wspierającej procesy ewaluacyjne instytucji naukowych.

GALERIA

FILM

30 LAT UO – FILMY Z GALI JUBILEUSZOWEJ

Udostępnij post

Skip to content