Spotkanie informacyjne dotyczące oferty programu Erasmus+ Młodzież i Erasmus+ Sport oraz Europejskiego Korpusu Solidarności odbyło się 5 lipca 2023 w Uniwersytecie Opolskim. Jego celem było dostarczenie szczegółowych informacji nt. naborów w tych dwóch sektorach tematycznych potencjalnym beneficjentom.
Spotkanie zorganizowały Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności oraz uniwersyteckie Centrum Innowacji Erasmus+ InnHUB Opole. Odbyło się ono w budynku UO przy ul. Oleskiej 48.
– Celem spotkania było rozpropagowanie informacji o możliwościach związanych z programem Erasmus+ – wyjaśniał Przemysław Krzywański z Centrum Innowacji Erasmus+ InnHUB Opole. – Zależy nam na tym, żeby składanych w programie wniosków było jak najwięcej i żeby środki, które są przyznawane w ramach Erasmusa, były wykorzystane w jak najbardziej optymalny sposób. Dlatego chcemy o tym komunikować już na tym etapie, by dostarczyć potencjalnym beneficjentom jak najwięcej informacji.
Adresatami wydarzenia zorganizowanego 5 lipca 2023 r. byli m.in. pracownicy biur Erasmus+, przedstawiciele wydziałów i instytutów odpowiedzialni za projekty partnerstw czy współpracy międzynarodowej, przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji działających na rzecz młodzieży i sportu, a także koordynatorzy programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, którzy chcieliby poszerzyć swoją działalność o inne akcje i sektory. Mogli dowiedzieć się m.in. tego, na co mają uważać składając wnioski, co w nich podkreślać, a potem jak je realizować i rozliczać.
– Chcielibyśmy, żeby w Uniwersytecie Opolskim powstał katalog dobrych praktyk w Erasmusie – powiedział prorektor ds. rozwoju i finansów UO prof. dr hab. inż. Rafał Matwiejczuk, prof. UO. – W tym celu trzeba zebrać doświadczenia naszego zespołu, które są bardzo duże, bo wieloletnie. Jesteśmy przecież obecni w Erasmusie jeszcze od okresu sprzed wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Warto to doświadczenie i wiedzę wykorzystać, by dobrze się przygotować do konkursów, mieć dobrze zbudowany zespół, koncepcję, projekt, zasady, finanse i dzięki temu skutecznie aplikować. Tak przygotowani jesteśmy w stanie pozyskać różne środki na różne obszary.
Przypomnijmy, że 18 maja 2023 r. podpisane zostało porozumienie w sprawie utworzenia międzysektorowego centrum innowacji i kompetencji Erasmus+ InnHUB Opole. Podpisały je Uniwersytet Opolski z warszawską Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji oraz Politechnika Opolska. Ma ono integrować potencjał opolskich uczelni, szkół, ośrodków kształcenia zawodowego, przedsiębiorców, organizacji społecznych oraz władz miejskich i regionalnych dla budowania nowoczesnego systemu kształcenia oraz kształtowania unikalnych kompetencji zawodowych. Jego celem jest też wypracowanie nowego modelu współpracy pomiędzy narodowym operatorem Programu Erasmus+ w Polsce, a regionalną siecią partnerów z sektora edukacji, biznesu i organizacji pozarządowych oraz promocja idei współpracy europejskiej zgodnie z zasadami Programu Erasmus+.
Prorektor UO ds. rozwoju i finansówprof. dr hab. Rafał Matwiejczuk podkreśla, że zgodnie z tymi założeniami należy obudować międzysektorowe centrum innowacji i kompetencji Erasmus+ InnHUB Opole relacjami z różnymi podmiotami otoczenia. – To jest zdecydowanie jedno z takich działań, które może temu służyć – odniósł się do zorganizowanej 5 lipca konferencji.
W spotkaniu tym w roli eksperta uczestniczył Tadeusz Wojciechowski, koordynator Programu Erasmus+ Sport. – Ta konferencja miała przybliżyć regionalnym beneficjentom z Opola i regionu opolskiego dwa programy: Erasmus+ Młodzież i Erasmus+ Sport – wyjaśniał. – Oba projekty mają zarówno formę zdecentralizowaną, czyli akcje, którymi zarządza Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności, jak również akcje centralne. W przypadku tych ostatnich klasyką jest program Erasmus+ Sport, gdzie projekty współpracy są wysyłane bezpośrednio do Brukseli i zarządzane przez Agencję Wykonawczą Komisji Europejskiej. W tym roku mamy to szczęście, że została wprowadzona akcja zdecentralizowana dotycząca mobilności edukacyjnej pracowników kadry sportowej – dodał.
Tadeusz Wojciechowski wyjaśniał, że jest to działanie kierowane zarówno do ludzi bezpośrednio pracujących z zawodnikami, czyli trenerów, coachów czy fizjoterapeutów, ale również do menadżerów, animatorów czy organizatorów sportu szeroko rozumianego. Nabór wniosków w ramach tego działania już się rozpoczął i potrwa do 4 października 2023 r. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie programu Erasmus+. Wnioski składa się w języku polskim.
Aby skorzystać ze środków dostępnych w naborze wniosek musi złożyć organizacja wysyłająca, czyli np. klub z Opolszczyzny. Musi ona znaleźć organizację, która przyjmie pracowników jej klubu np. na trening, szkolenie czy wymianę dobrych praktyk. To już drugi taki nabór w tym roku. W ramach naboru w lutym wnioski o dofinansowanie takich działań złożyło 50 organizacji. 27 z nich dostało dofinansowanie na łączą kwotę ponad 400 tys. euro. Wśród beneficjentów znalazł się klub Odra Opole. Jeszcze prawie 200 tys. euro pozostało do dystrybucji w naborze kończącym się 4 października 2023. Warto więc zastanowić się nad możliwościami pozyskania dofinansowania.
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382
carefully created by Uniwersytet Opolski