Kolejna umowa o współpracy WNoPiKS

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej to kolejna instytucja, z którą Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego zawarł umowę o współpracy. Kooperacja ma polegać m.in. na realizacji wspólnych projektów naukowych i badawczych, a także możliwości odbywania praktyk i staży przez studentów.

Umowę o współpracy podpisali 24 kwietnia 2023 r. dziekan Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej UO dr hab. Adam Drosik, prof. UOprezes zarządu Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej poseł Ryszard Galla oraz dyrektor generalny Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej Lucjan Dzumla.

– Ta umowa to sformalizowanie wspólnych inicjatyw, które faktycznie mają miejsce od lat – mówił dr hab. Adam Drosik, prof. UO. – Jest potwierdzeniem kooperacji naukowej, badawczej i dydaktycznej, a także zapowiedzią dalszych wspólnych działań. Plany na nie już mamy, także na najbliższą przyszłość. To również formalne potwierdzenie, że nasi studenci mogą szukać praktyk i staży nie tylko w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, ale też w innych instytucjach związanych z działalnością stowarzyszeń i organizacji mniejszości niemieckiej.

Studenci których kierunków mogą znaleźć w nich miejsca na praktyki i staże?
– W naszym wydziale praktycznie każdego. Z pewnością stosunków międzynarodowych, politologii i zarządzania publicznego. Ale też dziennikarstwa oraz PR, bo przecież w obecnych czasach kwestie komunikacyjne są ważne dla każdej organizacji, instytucji czy stowarzyszenia – stwierdził dziekan WNoPiKS.

– Jestem bardzo zadowolony, że podpisujemy to porozumienie, ponieważ już od wielu lat Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej realizuje przedsięwzięcia z opolską uczelnią, z czego jesteśmy bardzo dumni. Myślę, że te projekty, które mamy za sobą, realizujemy i mamy w planach, będą wpisywały się w krajobraz Opolszczyzny i przysłużą się sferze dydaktycznej i naukowej – mówił poseł Ryszard Galla.

W umowie wskazano, że współpraca WNoPiKS i Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej ma dotyczyć realizacji działań i zadań w obszarze badawczym, dydaktycznym, edukacyjnym i naukowym. W szczególności mają to być projekty badawcze, których celem będzie upowszechnianie i popularyzacja wiedzy, badania naukowe, zajęcia dydaktyczne dla studentów i uczniów, praktyki i staże studenckie, obustronne konsultacje, a także współpraca dotycząca wzajemnego wsparcia eksperckiego, działań informacyjnych i promocyjnych w zakresie aktywności obydwu instytucji.

– Już przyjmujemy na praktyki czy staże studentów nauk społecznych, politologii czy socjologii, ale też na przykład germanistyki – wymieniał dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej Lucjan Dzumla. – W ramach tych praktyk studenci mogą nauczyć się u nas przede wszystkim pracy projektowej, czyli tego jak projekt napisać, przeprowadzić, jak zorganizować w jego ramach różne przedsięwzięcia, a potem je rozliczyć. Dzięki naszym kontaktom organizujemy szereg wydarzeń. Takie umiejętności z pewnością przydadzą się tym, którzy będą wchodzić na rynek pracy, w bardzo różnych branżach i formach zawodowej aktywności.

GALERIA

Udostępnij post

Skip to content