Socjologia oraz design i komunikacja społeczna to kierunki, których tegoroczni absolwenci spotkali się na dyplomatorium Katedry Nauk Socjologicznych. Uroczystość odbyła się 28 października 2025 roku w auli 20 Collegium Civitas.
Na dyplomatorium przyszli nie tylko absolwenci i absolwentki studiów licencjackich i magisterskich, ale także ich koledzy i koleżanki z młodszych roczników, rodziny i przyjaciele oraz nauczycielki i nauczyciele akademiccy. Uroczystość była okazją do kolejnego, być może ostatniego spotkania w gronie, w którym upływały ostatnie lata na uczelni. Była jednocześnie okazją do podziękowań, gratulacji, życzeń i anegdot.
W imieniu kadry naukowej głos zabrały: zastępczyni dziekana Wydziału Nauk Społecznych dr hab. Iwona Dąbrowska-Jabłońska, prof. UO; dyrektorka Instytutu Nauk Pedagogicznych prof. dr hab. Ewa Wysocka oraz kierowniczka Katedry Nauk Socjologicznych dr hab. Teresa Sołdra-Gwiżdż, prof. UO. Absolwentów i absolwentki reprezentowali zaś: Serhii Kamianskyi (socjologia, II st.), Marta Dąbrowska (socjologia, I st.) i Zuzanna Szantar (design i komunikacja społeczna, I st.).
– Mam nadzieję, że dzięki wysiłkom, które podejmowaliśmy w ostatnich latach, przekazaliśmy Państwu najważniejsze wartości akademickie, w tym dążenie do prawdy, świadomość zróżnicowania dróg poznania i wrażliwość na sprawy społeczne – mówiła dr hab. Teresa Sołdra-Gwiżdż, prof. UO. – Życzę, by te wartości towarzyszyły Państwu w dalszej drodze życiowej, nie tylko tej zawodowej, ale i osobistej. Nasze studia otwierają ogromne możliwości i mam nadzieję, że z tych możliwości Państwo skorzystacie.
Listy gratulacyjne tegorocznym absolwentom i absolwentkom wręczały wymienione już zastępczyni dziekana WNS, dyrektorka INP i kierowniczka KNS, a także promotorki i promotorzy. Był też czas na nagrody i tutaj za wyróżniające się prace magisterskie nagrodzeni zostali: Serhii Kamianskyi, Justyna Czajkowska i Natalia Orlik, a za wyróżniające się prace licencjackie: Zuzanna Szantar, Aleksandra Jasińska, Klaudia Wojtas i Alicja Sala. Za działalność na rzecz KNS i zaangażowanie w rozwój kół naukowych doceniono ponadto: Zuzannę Szantar i Wiolettę Konieczną.
– W swojej pracy pisałem o społeczeństwie wynajmu z punktu widzenia socjologii. Między innymi o tym, czy w przyszłości będziemy potrafili tak funkcjonować, czy jednak będziemy stawiać opór – mówił Serhii Kamianskyi. – To ważny temat, który wpływa na nasze codzienne życie i na gospodarkę, w tym produkcję towarów czy planowanie przestrzenne miast. Coraz więcej młodych funkcjonuje właśnie w ten sposób, a własność staje się dla nich bardziej ciężarem niż dobytkiem.
– Tematem mojej pracy licencjackiej były postawy społeczne wobec osób LGBT. W ramach badań przeprowadziłam krytyczną analizę dyskursu, co pozwoliło mi pogłębić wiedzę w tej dziedzinie. Później udało mi się również przekształcić moją pracę w artykuł naukowy, co było dla mnie cennym doświadczeniem – mówiła Zuzanna Szantar. – Trzy lata, które tutaj spędziłam, to był najlepszy czas w moim życiu. Bardzo dużo się nauczyłam i poznałam mnóstwo fajnych ludzi. Najlepiej będę wspominać zajęcia terenowe, często w innych miastach. Teraz kontynuuję przygodę na UO, studiując public relations.
Na koniec dyplomatorium zgromadzeni odśpiewali hymn akademicki „Gaudeamus igitur” i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie na schodach przed Collegium Civitas. Każdy też mógł zapozować do fotografii na ściance uniwersyteckiej, która stanęła w holu budynku.
GALERIA
NAGRODY OTRZYMALI:
Za wyróżniającą się pracę magisterską:
Justyna Czajkowska, „Polski pociąg dalekobieżny w perspektywie socjologicznej”, promotorka – dr Anna Kopczak-Wirga
Natalia Orlik, „Komunikacja interpersonalna w dobie globalizacji. Przypadek studentów z Opola i Seulu”, promotorka – dr Elżbieta Nieroba
Serhii Kamianskyi, „Społeczeństwo wynajmu z perspektywy socjologicznej”, promotorka – dr hab. Teresa Sołdra-Gwiżdż, prof. UO
Za wyróżniającą się pracę licencjacką:
Zuzanna Szantar, „Postawy wobec osób nieheteronormatywnych. Krytyczna analiza dyskursu”, promotor – dr Marcin Deutschmann
Aleksandra Jasińska, „Reprodukowanie stereotypów płciowych w zawodach STEM – analiza porównawcza popularnych generatorów AI”, promotor – dr Mariusz Zwarycz
Klaudia Wojtas, „Emocjonalne doświadczanie wybranych przestrzeni publicznych Opola przez mieszkańców”, promotorka – dr Anna Kopczak-Wirga
Alicja Sala, „Brexit i jego społeczne konsekwencje w doświadczeniu polskich emigrantów w Wielkiej Brytanii. Studium socjologiczne”, promotor – dr Karolina Kupis
Za działalność na rzecz KNS i zaangażowanie w rozwój kół naukowych:
Zuzanna Szantar, przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego „Kwadratura”
Wioletta Konieczna, przewodnicząca i jedna z głównych inicjatorek założenia Studenckiego Koła Naukowego „Dewiantki”