Marek Dybizbański z profesurą belwederską! To pracownik Instytutu Nauk o Literaturze

Marek Dybizbański z Instytutu Nauk o Literaturze Uniwersytetu Opolskiego otrzymał nominację profesorską. 5 maja 2025 roku prezydent Andrzej Duda nadał mu tytuł profesora nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo.

W swojej działalności naukowej profesor zajmuje się historią literatury polskiej XIX wieku. Szczególnie interesuje go piśmiennictwo polskiego romantyzmu, które jest nośnikiem problematyki cywilizacyjnej modernizacji, składnikiem romantycznego mitotwórstwa oraz projektem romantycznej utopii cywilizacyjnej.

Drugim obszarem badań prof. dr. hab. Marka Dybizbańskiego jest dramaturgia XIX wieku, na którą spogląda z perspektyw: estetycznej, genologicznej, historycznoliterackiej i teatrologicznej, komparatystycznej i genetycznej. Profesor koncentruje się tu na rękopisach i dokumentacji genezy utworów od przełomu romantycznego, przez romantyzm i drugą połowę XIX wieku, aż po dramaturgię pierwszych dziesięcioleci XX wieku.

Osobne nurty w dorobku profesora Dybizbańskiego wyznaczają prace poświęcone epice, szczególnie teorii i poetyce eposu oraz romantycznych form epiki wierszowanej. Badacz prowadzi też studia nad dziewiętnastowieczną kulturą popularną w jej odmianach prasowych i teatralnych.

Prof. dr. hab. Marek Dybizbański opublikował 5 autorskich monografii i zbiorów studiów: „Romantyczna futurologia” (2005), „Tragedia polska drugiej połowy XIX wieku – wzorce i odstępstwa” (2009), „Od epiki wierszowanej do teatru science fiction” (2016), „Z romantycznego repertuaru” (2018) oraz „Dramat dziewiętnastowieczny w sieci rękopisów” (2023).

W swoim dorobku ma też 61 artykułów naukowych, w tym 12 w tomach zbiorowych, 20 w recenzowanych zbiorach materiałów pokonferencyjnych i 29 w czasopismach – nierzadko renomowanych i wysoko punktowanych. To między innymi: „Pamiętnik Literacki”, „Pamiętnik Teatralny”, „Prace Filologiczne”, „Przestrzenie Teorii”, „Wiek XIX. Rocznik Towarzystwa Literackiego im. A. Mickiewicza” oraz „Litteraria Copernicana”.

Prywatnie prof. dr hab. Marek Dybizbański pozostaje miłośnikiem kabaretu, filmów fantasy, psów, kotów i ogrodów.

Udostępnij post

Przejdź do treści